A néphagyomány szerint a nyár bevonulásának ünnepe pünkösd. E jeles nap népszokásai lassan eltűnnek, közülük megmaradt azonban a messze földön híres csíksomlyói búcsú, környékünkön pedig a Polányi Passió elnevezésű misztériumjáték.
Pünkösd mozgó ünnep, a húsvétot követő ötvenedik napra esik, amit elnevezése is őriz: „pentekosztész” görögül annyit jelent, hogy ötvenedik. Idén június 8-ára esik „piros pünkösd” vasárnapja. A kereszténység számára ez a Szentlélek eljövetelének, a hitben való megerősödésnek a napja. Háromnapos ünnep, hétfő is szabadnap, ilyenkor sokan leutaznak a Balatonhoz, strandolnak, kirándulnak.
Bár sokfajta archaikus népszokás fűződik pünkösdhöz, ezek lassan már csak a folklórprogramok részeiként élnek tovább. Ilyen például a pünkösdi királyválasztás, amelyben nem nehéz felfedezni a pogány avatási próbatételek elemeit. A pünkösdi király és királyné mindig valamilyen ügyességi verseny győztese volt, fűzfaággal, virágokkal meg is koronázták őket, uralmuk azonban a mulatság idejéig vagy legfeljebb egy évig tartott. Innen ered a mondás: „pünkösdi királyság”, ami mulandó, rövid ideig tartó hatalmat jelent.
Vannak azonban olyan szokások is, amelyek nem veszítenek népszerűségükből, sőt inkább talán erősödnek: ilyen a csaknem ötszáz éves csíksomlyói búcsú, ahova évről évre keresztények százezrei zarándokolnak lobogókkal, népviseletben, hogy szabadtéri misén, a Somlyón együtt imádkozzanak.
Környékünkön a Polányi Passió vagy Magyarpolányi Passió című misztériumjáték őrzi ezt a különleges hangulatot, a keresztény áhítatot. A Krisztus szenvedését és keresztre feszítését megelevenítő előadásban játszik az egész falu a gyermekektől kezdve a polgármesteren át az idősekig különféle szereposztásban. Egyetlen hivatásos színész van köztük, aki Jézust személyesíti meg. Fennállása óta több rendező elképzelése alapján mutatták be Jézus szenvedéstörténetét Magyarpolányban. 2001-től 2014-ig Tömöry Péter rendezésében és szövege alapján, Bakos Árpád zenéjével és Keresztes János főszereplésével láthattuk.
A 2023-as új verziót Várszegi Tibor szövegíró és rendező jegyzi, a zeneszerző Szarka Gyula. Jézus szerepére idén Incze Máté szerződött Magyarpolányba. A krónikák szerint ebben az új változatban nem a szenvedés, hanem az újjászületés áll a történet középpontjában, úgy ahogyan azt János evangéliuma sugallja. Ennek a szeretet evangéliumának a célja erőt adni a híveknek éppen a szeretet kegyelme által.
Magyarpolány, az Europa Nostra díjas település mintegy ezerfőnyi lakosa közül több mint százan évről évre részt vesznek ebben az előadásban, hozzájuk társulnak az ajkai kórustagok. A Polányi Passiót idén június 5–14-éig játsszák esténként kilenc órától, előtte különféle, a pünkösdhöz kapcsolódó rendezvények gazdagítják a programot.
Vezető képünkön: A Magyarpolányi Passió környékünkön a leghíresebb rendezvény a pünkösdi ünnepkörben. A felvétel 2023-ban készült. Fotó: Tihanyi György