Meglepően sok érdeklődőt vonzott a 13. Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásár a Bálnában. Talán azért mert nem „köldöknéző” sznobéria ez a több mint száz galériát megmozgató nemzetközi rendezvény. Itt a széles nagyközönség által is befogadható munkákat állítanak ki.
Négy kontinens harminc országából több mint száz művészeti galéria mutatkozott be kínálatával október 19. és 22. között a Bálna Budapest épületében a 13. Art Market Budapesten. Idén a roma művészetet állították a vásár középpontjába a szervezők, de láthatóak voltak a magyar kortársak közül is sokan, akik számítanak. Az acb Galéria standján például a közelmúltban elhunyt nagy geometrikusok közül Bak Imre és Fajó János alkotásai, az ironikus gesztusairól ismert Pinczehelyi Sándor csillag- és Coca Cola motívumos munkája, vagy a mindig megújuló Klimó Károly és Nemes Csaba festményei. Ugyanitt láthatók a legismertebb magyar művészek egyikének, Ladik Katalin költőnőnek a ’60-as évekbeli performanszairól készült fotók és mellettük a veszprémi Ujj Zsuzsi performer, alternatív rockzenész fotói.
Kincsvadászatnak se rossz
Külön emeletet kapott az Art Market Budapesten a fotóművészeti szekció. Ám nehogy azt gondolja bárki, hogy a fotók olcsón megvásárolhatók. Se a fotók, de a szitanyomatok ára sem átlagzsebhez szabott. Euró ezrekért adják-veszik őket, az ismert művészek nagyobb festményeit pedig euró tízezrekért. Ami azért még mindig jóval olcsóbb, mint például Nyugat-Európában. Talán ezért is vonzza a felső kategóriás nyugat-európai közönséget ez a színvonalas budapesti vásár. Jó szemmel, egy kis szerencsével különleges kincsekre lehet bukkanni a galériák kínálatából.
Persze nem kötelező vásárolni. A galériák tapasztalatai szerint még a gyűjtők is többnyire csak tájékozódni jönnek, mielőtt elszánják magukat a nagyobb befektetésre.
Falusi idill ásóval, kapával
Mindenféle attrakciók is szórakoztatták a látogatókat. Szombaton például a vidéket kicsit sem romantikus színben megélő és festő Bukta Imre híres képzőművész alkotásai elevenedtek meg egy sajátos performanszban, amiben volt minden, ásó, kapa, bicikli, rajta részeg emberrel, kardos menyecskék. Sőt talán egy hulla is, de abban nem vagyok biztos, mert lekéstem a csúcspoént. A performereket kíváncsi gyerekek és felnőttek tömege állta körbe. Utána megkérdeztem az egyik tízévest, mit értett belőle. Azt mondta, semmit. A pesti, de a kisvárosi gyerekeknek is már teljesen ismeretlen az a fajta magyar falu, ami Bukta Imrét ihleti Mezőszemerén.
A vezető képen falusi „idill” ásóval, kapával, biciklivel Bukta Imre standján. Fotók: a szerző. A galéria bármelyik képre kattintva kinyílik.