Az energiatermelés válsága is súlyos probléma lesz, de az élelmiszer-termelés válságához képest szinte eltörpül. Dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora nagyinterjút adott Balavány Györgynek, a 24.hu újságírójának.
– Amikor a ’60-as években eljutottunk a Holdra, és elértünk a csúcstechnológiákig, nem kellett volna tömegesíteni mindent – mondja az interjúban többek között dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora. – Akkor kellett volna azt az elvet rögzíteni, hogy minden tartós és javítható legyen. Nem a szándékoltan elavuló, profitmaximalizáló irányba kellett volna fordulni, hanem megmaradni az anyag- és energiatakarékos szemlélet mellett. Gyerekkoromban a suszter megcsinálta a cipőt, a háztartási eszközöket megjavították, kicserélték benne az alkatrészt, az autókat is lehetett javítani, megbecsülték és újrahasznosították az anyagot. Szinte körforgásos gazdaság volt.
A rektor nagyon borúlátó bolygónk jövőjével kapcsolatban:
– Húsz éven belül katasztrófa várható. Talán hamarabb. Nagyon sokan látják ezt a tudományos világban, és nagyon kevesen a politikában és a gazdaságban. Pedig ez nem valami extra tudás: az, hogy a Föld zárt rendszer az anyag szempontjából és szinte kifogytak a nyersanyagaink, nagyon könnyen belátható. Az a baj, hogy kommunikációval, lózungok hangoztatásával mindent el lehet fedni, és az emberek elhiszik az összes hazugságot, ami rájuk dől… A világ beleragadt az alternatív valósággyártásba, de a fizikai valóságot ez egyáltalán nem érdekli. A pénzügyi válságot valamennyire lehetett úgy kezelni, hogy nyomtattak egy kis pénzt, megmentettek egy-két bankot… Ám ha nincs homok, nincs foszfát, nincs nyersanyag, akkor nincs elegendő táplálék, és ennyi ember számára nincs élet. Már több mint harminc kritikus elem van, aminek a koncentrált forrásai hamarosan elapadnak.
Dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora. Fotó: Marjai János/24.hu
Hozzáteszi:
– A Föld alapvető életfeltételeit nem tudtuk elrontani. Egyedül valami nagyon extenzív nukleáris katasztrófa lenne képes erre. Ha az nem következik be, nem lesz olyan mértékű változás, ami a földi életet lehetetlenné teszi. Csak épp a modern társadalom, a mi világunk omlik össze. Akik eddig sem használtak villamos energiát és nem a szupermarketben vették az ennivalót, azoknak mindez ezután sem fog kelleni. Vannak olyan törzsi kultúrák a Csendes-óceáni-szigeteken, vagy az Amazonas esőerdőinek a belsejében, amelyeknek szinte mindegy, hogy a modern technikai civilizáció összeomlik. Ők túl fogják élni. De a nagyvárosokba zárt modern társadalmaknak nincs B terv, ott technológia és energia nélkül egyszerűen nem lehet majd életben maradni. Az Amazonas menti őserdőben csak annyit fognak észrevenni az egészből, hogy jé, eltűntek azok a villogó, mozgó csillagok és fura hosszúkás felhők az égről…
Érdemes elolvasni a teljes interjút, nagyon tanulságos!
Dr. Gelencsér András szerint az elektromos autó az erőforrások értelmetlen pazarlása a köbön. Fotó: e-casrs.hu