A felnövés része, mondhatnánk, ahogyan a remegő barátnőnket bekísérjük az orvoshoz és szurkolunk, hogy mindenféle velős megjegyzés nélkül megkaphassa a sürgősségi fogamzásgátló tablettáját. A magyar lányok nagy része ugyanis erről vagy arról az oldalról nézve, de átéli!
Megbolygatta a magyar internetet Donald Tusk lengyel miniszterelnök bejelentése, amiben közölte, hogy szeretnék vény nélkülivé tenni a sürgősségi fogamzásgátló tablettát. A döntést január 24-én meg is szavazták Lengyelországban, így Magyarország maradt az utolsó uniós állam, ahol csak recepttel lehet hozzájutni.
A nőket segítő Patent Egyesület azonnal reagált: petíciót indított, annak érdeklében, hogy hazánkban is vény nélkül lehessen hozzájutni a sürgősségi tablettához. A lassan két hete elérhető petíciót eddig majdnem 40 ezren írták alá. A magyarországi sürgősségi fogamzásgátlásról egyre többen osztották meg a saját történetüket, ami meglehetősen megrázta az internet közönségét.
Versenyfutás az idővel
Az esemény utáni tablettát az aktust követő 24 órán belül a legérdemesebb bevenni. Minél előbb sikerül hozzájutni, annál valószínűbb, hogy nem történik beágyazódás. Úgy is felfoghatjuk tehát, hogy az egész folyamat valójában egy versenyfutás az idővel, aminek a tétje nem is kevesebb, mint egy terhesség.
Az egész helyzet rettentően stresszes. A tudat, hogy mi minden múlhat egy aprócska tablettán és a kiszolgáltatottság, amit a szituáció előidéz. A lányoknak minden esetben fel kell keresniük egy nőgyógyászt vagy egy ügyeletes orvost, aki felírhatja a gyógyszert, de a képlet nem ilyen egyszerű. Nem ritkaság, hogy az orvos megtagadja a kérést, megszégyeníti a pácienst vagy elküldi máshova. A legtöbb esetben a lányok nincsenek tisztában a jogaikkal, és nem is vágynak másra, csak arra, hogy végre legyen vége a méltatlan procedúrának. Sajnos, a magyar valóság az, hogy ritkaságszámba mennek azok az orvosok, akik empatikusan közelítik meg a „baleset” miatt kialakuló helyzetet.
Magyarország nem a „reproduktív jogok fellegvára”, ezt a lányok már nagyon hamar megtapasztalják az állami nőgyógyászokkal, ápolónőkkel és a gyógyszerészekkel való interakciók során. Fogamzásgátló tabletta? Esemény utáni? Terhességi teszt? Nesze, itt van! Az állami egészségügyi kultúra sokszor inkább szól az utolsó mentsvárról, mint az őszinte bizalomról és segítségnyújtásról. Bár természetesen a lestrapált egészségügyi helyzetben ezt nem lehet pusztán a szakma dolgozóinak a nyakába varrni.
Az elit privilégiumai
A fiatalok többsége már a középiskolában szexuális kapcsolatot létesít. Megtörténnek az első incidensek, az első orvosi vizsgálatok. A lányok bizalmasan megosztják a nehézségeiket a barátnőikkel, majd sokszor a szülői segítségkérés helyett egy-egy osztálytársnővel keresik fel a nőgyógyászukat.
A „jó háttérből” származó gyerekek hamar megtanulják, hogyan kerülhetik el a sorban állás kellemetlenségeit, az idegtépő várakozást és a megalázó orvosi bánásmódot. A széles kapcsolati hálóval rendelkező családok csak felhívják egyik ismerősüket, és a recept félórán belül már elő is áll. Mások egyből a magánorvosukhoz fordulnak, és nekik a több tízezres magánkonzultáció után a gyógyszer ára sem fog problémát okozni.
A vény macerája így elsősorban azokat a lányokat érinti, akiknek nincsenek nőgyógyász ismerősei, és soron kívül sem tudnak bejutni az orvoshoz. Nagy az esélye annak, hogy pont azokat a családokat sújtja, ahol az anyagi és érzelmi háttér sem biztosított egy gyermek megszületéséhez. Amikor minden perc számít, sajnos figyelembe kell venni, hogy egy vidéki kis falu leányai nem indulnak jó helyzetből.
Nem is szólva a gyógyszer áráról. Képzeljük el, ahogyan egy borsodi lány felelősségteljesen kifizeti a havi zsebpénzébe kerülő gyógyszert! Nem véletlen, hogy az esemény utáni tabletta – egy bizonyos kor alatt – több országban is az egészségbiztosítás része. Természetesen a legnagyobb kereslet is a fiatalabb korosztályban van, ami nem csak a felelőtlenségből, de az élethelyzetből is fakadhat.
„Majd akarok gyereket!”
A családtervezés szempontjából sem elhanyagolható szempont, hogy a sürgősségi fogamzásgátlás sokkal biztonságosabb a termékenységre nézve, mint egy terhességmegszakítás. Sokan ideológiai kérdésként is kezelik, azonban az orvostudomány mai állása szerint az esemény utáni tabletta nem képes megszakítani egy terhességet, pusztán megelőzheti azt. A lányok az abortuszt próbálják meg elkerülni a sürgősségi fogamzásgátlással, miközben egyes orvosok kimondottan a terhességmegszakítást kifogásolva nem írták ki nekik a receptet.
A tabuktól terhes magyar szexkommunikáció
Érdekes légkörben nőnek fel a mai fiatalok. Egyszerre hallanak egyre konzervatívabb nézőpontokat, egyre erőteljesebben kommunikálja a magyar kormány a tradicionális házassági értékeket, miközben a globális kultúra teljesen az ellenkező irányból támad. Nem csoda, hogy ilyen nagy a szakadék a generációk között, hogy ennyire nehéz a párbeszéd és az egyetértés.
A felvilágosító órák sokszor nevetségesek, a szülők reakciói pedig alkalmanként álszentek. Az értékek átadása elsődleges feladata a nevelésnek, azonban sokszor elfelejtjük, hogy milyen kiszolgáltatottak is a tinédzserek, milyen nehéz az aktuális trendek nyomásai alatt meglelni a saját hangjukat.
Sok rossz példa és minta vált az utóbbi években mindennapivá, középiskolások közül rengetegen hoznak napi szinten problémás döntéseket. Azonban egy hormonoktól fűtött időszak során megtörtént botlása miatt, egész életére elítélni egy fiatalt nem keresztényi és nem előremutató. Az esemény utáni tabletta – bármilyen értékrendet is képviselünk – mindenképpen olyan megoldás, ami támogatást és természetesen megfelelő kommunikációt, edukációt igényel.
Képek forrásai: Centro Médico Aragón, Stock Photo, Getty Images