A globális felmelegedéssel együtt gyakoribbá és intenzívebbé válnak az aszályok Európa egyre nagyobb részén. A rendkívül forró napok régen még kuriózumnak számítottak, mára azonban lassan megszokottá válnak.
Öntözés okosan
Kertünkben így már korántsem elég az esőt várni, érdemes valamilyen módon öntözni is. Ehhez jön jól egy önfelszívó szivattyú, mely kedvező áron elérhető a HYDROKING webáruházában. Működésének lényege, hogy 7-9 méterről egy külön csővezetéken szívja fel a vizet a kútból vagy egy tartályból.
Száraz, páramentes környezetben kell elhelyezni az eszközt, hisz a párától és víztől könnyen tönkremehet a motorja. Aki tehát kedvezőbb árú megoldást keres, mindenképp érdemes számításba venni az ilyen típusú szivattyút.
Szinte biztos, hogy szükségünk lesz valamilyen kiegészítő öntözési lehetőségre, ha azt szeretnénk, hogy a kertünk pompázzon.
A vízhiányos időszakokra
Növényeink számára a legjobb az esővíz, azonban a nyári időszakban csak erre támaszkodni nem biztos, hogy a legjobb megoldás. Hiszen már nincs annyi csapadék, mint egykor, elég csak egy pillantást venni a csapadékmennyiségeket bemutató statisztikákra. Azonban az esővizet gyűjteni is lehet, erre pedig többféle megoldás létezik.
Fontos az égből jövő áldás mechanikai szűrése, hogy eltávolítsuk a szerves hulladékokat. Gondoskodjunk arról is, hogy az apró állatok se tudjanak bemászni a vízbe. Így sötét és hűvös helyen sokáig megőrizhetjük az esővíz minőségét és felhasználhatjuk azt, amikor csak szükséges. Ezzel azonban valószínűleg nem tudjuk kielégíteni kertünk vízigényét, más megoldásokat is be kell vetnünk tehát.
Hálózati víz és kerti kutak
Logikus a hálózati víz használata, ez azonban hosszú távon drága és nem is valami környezetbarát. Ha pedig alacsony a nyomás, akkor még egy nyomásfokozó szivattyúra is szükségünk lehet, ami tovább növeli a költségeinket.
Aztán a hagyományos kerti kutak is szóba jöhetnek, ezek egy része sajnos ma már nem felel meg öntözéshez. Hiszen olyan szennyeződéseket tartalmaz a víz, mint a vas, mangán. Emellett olyan maradványanyagok is előfordulhatnak, mint a nitrit, nitrát, foszfát vagy épp a műtrágya-származékok. Ezek tisztítása a vízminőség javítása érdekében igencsak költséges lehet.
Fontos a víznyomás
Öntözésnél fontos a víznyomás, ez határolja be, hogy milyen is lesz a teljesítmény. Többféle szivattyút is találunk a kínálatban, ha öntözésre keresünk megoldást. Ezek egyike a már említett önfelszívó szivattyú, mely gyorsan és könnyen telepíthető.
A csőkút szivattyúk pedig akár 30-40 méter mélységből is fel tudják nekünk hozni a vizet. Mielőtt szivattyút vásárolnánk, érdemes szakemberrel konzultálni és tisztában lenni azzal, hogy milyenek a vizünk mechanikai és kémiai tulajdonságai. Ez ugyanis befolyásolja, hogy melyik lesz számunkra az ideális választás.
Fotó forrása: hydroking.hu