Fél az igenektől a Nemzeti Választási Bizottság dr. Karsai Dániel népszavazási kezdeményezése kapcsán. Négy tagja a kérdések hitelesítése mellett foglalt állást, nyolcuk válasza viszont: stop a választási bizottságtól. A következő lépcső az Alkotmánybíróság.
Halálos betegségben szenved dr. Karsai Dániel, akinek sorstársaival együtt még csak reménye sincs betegsége stagnálására. Ezért az alkotmányjogász szeretné megválasztani élete lezárásnak módját, azonban erre a jelenlegi magyar törvények szerint nincs esélye. A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán már meghallgatták. Ezt követően határozták el Karsai barátai, hogy népszavazást kezdeményeznek.
A javasolt két kérdés: 1. Akarja-e Ön, hogy az Országgyűlés úgy módosítsa a Büntető Törvénykönyv öngyilkosságban közreműködést bűncselekménnyé nyilvánító szabályát, hogy az ne vonatkozzon azon teljes cselekvőképességgel rendelkező személyeknek nyújtott segítségre, akik gyógyíthatatlan, számukra elviselhetetlen mértékű fizikai vagy mentális szenvedést okozó és emiatt az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen, halálos betegségben szenvednek és állapotukban nem várható javulás? 2. Akarja-e Ön, hogy az Országgyűlés úgy módosítsa a Büntető Törvénykönyv öngyilkosságban közreműködést bűncselekménnyé nyilvánító szabályát, hogy az ne vonatkozzon azon teljes cselekvőképességgel rendelkező személyeknek nyújtott segítségre, akik fizikai állapotuk okán az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen, a javulás lehetősége nélküli helyzetben vannak?
Kérését szóbeli érvekkel Karsai Dániel nem tudta alátámasztani, mert kórházban volt az ALS (motoneuron) betegségével. Helyette testvére érvelt. A választási bizottság elnöke úgy véli, a kérdések nem az eutanáziáról szólnak általában, hanem kifejezetten az asszisztált öngyilkosság törvényi tényállásáról. Ezért határozattervezetében ő azt javasolta, hogy tagadják meg annak hitelesítését. Ezt a többi közt azzal indokolta, hogy a kérdés a jogalkotásra irányul, ezért azt kell vizsgálniuk, hogy módosítható-e a Büntető törvénykönyv, az Alaptörvény sérelme nélkül. Az elnök szerint nem, mert az igenek többségével végződő népszavazás olyan szabály meghozására kötelezné a jogalkotót, mely sértené az Alaptörvényt, amit így módosítani kellene. Az NVB döntése ellen 15 napon belül lehet a Kúriához felülvizsgálati kérelmet benyújtani. A testület ezután 90 napon belül dönt arról, hogy a választási bizottság határozatát helybenhagyja, vagy megváltoztatja. A következő lépcső az Alkotmánybíróság.
Fotó: Kovács Bea