Ahhoz képest, hogy tegnap reggel az Agrárszektornak Bige László még azt nyilatkozta, végleg bezár a Nitrogénművek, mert a cégre kivetett extra adót már nem lehet kigazdálkodni, délután az RTL Híradónak már azt mondta, mégsem zárnak be, és nem mondanak fel a dolgozóknak.
A 24.hu idézi a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. tulajdonosát, aki az RTL Híradónak kijelentette: „ Nem megyünk feltett kézzel a vágóhídra.” Bige László legfrissebb nyilatkozata szerint nem állítják le véglegesen a termelést, hanem küzdeni fognak érte, „hiszen az ETS-rendszer megadóztatása jogellenes, törvényellenes, ez a mi jogászaink véleménye. El fogunk menni az összes olyan jogi fórumhoz Európában és Magyarországon, amihez nekünk lehetőségünk van”.
Júliusban jelent meg a szén-dioxid-kvóta-rendelet, ami tulajdonképpen a Nitrogénműveknek címzett különadónak is felfogható. Hiszen ez a gyár a legnagyobb földgázfogyasztó és szén-dioxid-kibocsátó is egyben. A tulajdonos szerint ezt az extraadóterhet már nem lehet érvényesíteni az árakban, ezért a termelés veszteségessé vált. Minden tonna műtrágyán 40 euró veszteség keletkezik.
Az RTL Híradóban elhangzott, Bige úgy érzi, ez az egész „kizárólagosan arról szól, hogy rendelet útján elvegyék a pénzünket, és bizonyos körök hozzájussanak a Nitrogénművekhez, amit már régóta szeretnének. Nem másról szól”.
Bige és a NER
Bige László NER-en kívüli milliárdosnak már egy ideje meggyűlt a baja a kormánnyal, amit perek sora, razziák, sőt a lábán csattant nyomkövető bilincs jelez. Mindenesetre az ellene indított vesztegetési perben legutóbb a Nyíregyházi Törvényszék bizonyítékok hiányában felmentette.
Az egyetlen magyar műtrágyagyár tulajdonosa most arra is felhívta a figyelmet, hogy az összes többi európai országban, az összes európai műtrágyagyárnak van ingyenes szén-dioxid-kiosztása éppen azért, hogy versenyképes maradjon a termékük. A műtrágya ugyanis stratégiai termék minden országban, nélküle nincs modern mezőgazdaság.
Nemcsak a magyar mezőgazdaság és a pétfürdői gyárban dolgozó 500 ember és a kapcsolódó üzletágakban foglalkoztatott további több száz ember sínyli meg ezt a huzakodást, hanem Veszprém megye gazdasága is. A most megjelent megyei céges toplistán a tavalyi árbevétele alapján a negyedik legnagyobb cég a Nitrogénművek. A megyei vegyipar utolsó zászlóshajója, amely 92 év után most úgy áll a végleges bezárás előtt, hogy közben mindenki tudja, szükség van rá. A tekintélyes kora ellenére nem egy elavult gyárról van szó, hanem egy modernizált üzemről, ahova nem lesz könnyű betanítani új embereket, ha a mostani szakembergárdát szélnek eresztik.
Egyébként a termelés a gyárban októberben leállt. A kérdés az: végleg vagy csak bizonyos időre?
Vezető képünk: A nyáron megjelent szén-dioxid-kvóta-rendelet a Nitrogénműveknek címzett különadónak is felfogható. Fotó: Jászai Csaba/MTI