Sokan hajlamosak halogatni, elbagatellizálni, pedig a bizonyos időközönként elvégzett fogkő-eltávolítás jóval fontosabb, mint hisszük. A segítségével ugyanis elkerülhető a fogágybetegség, ami idővel a fogak elvesztését is maga után vonhatja.
Érdemes tehát beiktatni a következő fogkőleszedést az Andersen Fogászati Rendelőben akár.
Milyen problémákat okozhat a fogkő?
A fogzománcra lerakódott mineralizált lepedéket nevezzük fogkőnek, ezen a ponton sajnos otthon már nem távolítható el, ugyanis megkeményedett lerakódásokról van szó. Többféle típusa is előfordulhat, a színtelen, szagtalan változat és a sárgás-barnás, kellemetlen leheletet okozó verzió. A baj ott kezdődik, hogy a plakkrétegek melegágyai a baktériumoknak, miközben az íny is begyullad.
Kezeletlenül a fogkövek nemcsak esztétikailag zavaróak, de a huzamosabb ideig tartó ínygyulladás később fogínysorvadáshoz vezethet. A gyulladás ugyanakkor az állcsontokat is érintheti, ennek következtében a fogak meglazulhatnak, ki is hullhatnak.
Hogyan történik a fogkövek eltávolítása?
Egy speciális ultrahangos eszközzel, úgynevezett depurátorral végzik, a procedúra körülbelül 20-30 perc. Fájdalomtól nem kell tartani, maximum enyhe, kellemetlen érzéstől, bizsergéstől. Amint alaposan eltávolították a fogköveket, a fogak átpolírozása következik.
Néhány tanácsot érdemes megfogadni a kezelés utáni időszakban. A korábban használt fogkefét mindenképpen cseréljük le! Illetve ha eddig nem tettük, ezentúl használjunk fogköztisztítókat és fogselymet, hogy minél teljesebb legyen a fogápolási rutinunk!
Megelőzhető a kialakulásuk?
Annak érdekében sokat tehetünk, hogy egy kicsit később jelenjen meg, de sajnos nem lehet teljesen elkerülni a fogkövet. A szakember tanácsa alapján (ami lehet 3 hónap, félév vagy éves gyakoriság) járjunk el ultrahangos fogkő-eltávolításra.
Ügyeljünk a helyes fogmosási technikára, alaposan tisztítsuk meg a közöket, nehezen hozzáférhető területeket is! Maradéktalanul távolítsuk el a lepedékeket, ételmaradékokat, amíg mindez lehetséges. Teljesen megakadályozni nem lehet a fogkövek kialakulását, de aktívan tehetünk a mérséklése érdekében.
Egyes esetekben elegendő a ritkábban elvégzett fogkő-eltávolítás, de előfordulhat, hogy ebben nem vagyunk a legszerencsésebbek, így kicsit gyakrabban kell beiktatni.
A fogaink épsége mindenképpen megéri a befektetést. Ezért a legtöbb, amit tehetünk, hogy betartjuk az ajánlásokat, és a megelőzésre fókuszálunk. Így nagyobb eséllyel elkerülhetők a komolyabb gyulladások és az ínysorvadás, ami kezeletlenül akár a fogak elvesztésével is végződhet.
Úgy véljük, nem olyan nagy ár a rendszeres fogkőleszedés beiktatása, csupán 20-30 perc. De cserébe az ép fogainkat nem veszélyeztetjük, a magabiztos mosolyunk pedig mindenért kárpótol.
Fotó forrása: andersenfogaszat.hu