A statisztika szerint fokozatosan csökken az infláció, mi mégis félünk a vásárlástól. Mi az oka ennek? A politika a hibás? Frászt kap az ember a pénztárnál, ha meglátja a végösszeget. Egy szimpla hétvégi családi bevásárlás minimum 45 ezer forint.
Ugyanez egy éve legfeljebb 25 ezer forint volt. Mindegy, nincs mese, enni kell, cipőt, ruhát venni is, az elektronikát is le kell cserélni, ha elromlik. Nehogy már telefon vagy számítógép, ne adj’ isten!, mosógép nélkül maradjunk. Ám érezni a műszaki boltok forgalmán is, hogy csak visszafogottan cseréljük újra a régit, ha már nagyon muszáj.
Elmaradnak a családi nagyberuházások, ez is mutatja, hogy félünk a vásárlástól. Sokan elhalasztják a régi autók cseréjét például. A felmérések szerint a nyaralásról azért mégsem mondanak le honfitársaink. Viszont, amin csak lehet, spórolunk. Nincs kedvünk költekezni. Fogunkhoz verjük a garast. Ez a vendéglők forgalmán is meglátszik.
Miért garasoskodunk? Félünk a Coviddal és az orosz agresszióval felturbózott gazdasági válságtól? Elbizonytalanít bennünket az orbáni ámokfutás itthon és külföldön, az eszement hazugságok és a gyűlöletkeltés? Vagy egyszerűen csak lélektani okok miatt spórolunk inkább, mint vásárolunk?
Elég egy pillantást vetni a számokra, hogy megértsük, miről van szó. A 17 százalékos infláció mellett hazánkban tavaly a bérek csupán 11 százalékkal nőttek, ami 6,5 százalékos reálbércsökkenéssel járt. Kelet-Közép-Európában Magyarországon volt a legnagyobb mértékű a reálbérek csökkenése. Megértük, hogy Romániában már többet érnek a fizetések, nagyobb a GDP és a régiós versenytársak közül a sereghajtó bolgárok is majdnem annyit fogyasztanak, mint a magyarok. Na, itt valahol kellene elkezdeni keresni az okot, miért félünk a vásárlástól.
Egy-két évtizede még vásárlási lázat okozott volna 11 százalékos fizetésemelés. Ma már nem látjuk olyan biztatónak a jövőt. Hasonló a helyzet Németországban is, ami előtt szintén értetlenül állnak a szakemberek. Márpedig a magyar gazdaság ezer szállal kötődik a némethez. A német gazdaság gyengélkedése húzza lefelé a magyar exportot is.
Ez a helyzet, és ilyenkor az ember spórol, ha tud.
Vezető képünk: Ruházkodni és enni muszáj. De a nagy beruházások halaszthatók. Fotó: Ladenbau.de