Ez a harmadik tél, hogy ismerősöm fagyoskodik. Fűtés nélkül próbálja átvészelni a hideg hónapokat. Erre a radikális döntésre azért szánta el magát, mert nem futná a kis nyugdíjából a rezsitámogatás ellenére.
Inkább a melegről mond le, mint a gyógyszerről és az élelmiszerről vagy a mobiltelefonról. Második emeleten lakik, így alulról, fölülről, két oldalról fűtik a szomszédok, valamennyire. Maximum 15 fokra. Persze, ez a radikális döntése együtt jár némi szorongással, nehogy megsejtsék a szomszédok, hogy fűtés nélkül él közöttük, mert nem tudni hogyan reagálnának. Eszükbe juthatna nekik esetleg, hogy ezzel megkárosítja őket, mert csak vételezi tőlük a meleget, de adni nem adja bele a magáét a közösbe, mert nincs neki. Ezért nem engedte magát lefotózni ehhez a cikkhez és a nevét sem adja. A helyzet az, hogy szégyelli, ugyanakkor kicsit büszke is rá, hogy megoldja a maga módján. Nehogy azt higgye valaki, hogy rá van írva a szegénység. Nincsen. Ápolt, ősz hajú, sportos hetvenes.
Forró téglával az ágyban
Szerencsére viszonylag egészséges, a szíve, a tüdeje rendben, nincs olyan betegsége, amin rontana a hideg, sőt, úgy érzi, edzettebb lesz azzal, hogy reggel nyakába veszi a várost, sokat járkál az utcákon, sőt kirándul a környéken a nyugdíjas klubbal. Amikor sötétedésre hazaér, befekszik az ágyba, ahol azért bekapcsolja az ágymelegítőt. De ha az árammal is spórolni akar, akkor betesz a sütőbe két téglát, azokat jól átmelegíti, utána becsavarja vastag törölközőbe és máris kész az ágymelegítő. Ez a trükk a gyerekkorából jutott eszébe, amikor szülei a szánkóba tettek meleg téglát a gyerekek lábához. De olykor a meleg vizes palack is megteszi.
Reggel forró tea, forró kávé melegíti fel, aztán irány a város! Vannak bejáratott melegedő helyei, a pláza, könyvtárak olvasótermei, a piac, utóbbi helyen lehet olcsón kávét is venni az automatából, közben beszélgetni, mert mindig jön ismerős. Eljár misére is, mise alatt melegítik a templomban a padokat.
Barátnőkhöz is bejelentkezik néhanapján, de nem viszi túlzásba, mert akkor vissza kellene hívni őket egy teára és neki nincs hova. A jégverembe mégsem lehet. Nem szeretné megmondani nekik, hogy fűtés nélkül kénytelen élni. Soha nem kért senkitől segítséget, a sajnálkozást is utálja. Ilyen fajta. Régen azt mondták volna rá, hogy kemény fából faragták.
Mi lenne ideális?
Szakemberek szerint 18–21 fok az ideális hőmérséklet télen a lakásokban. A 14-15 fok messze van ettől. Bár ami azt illeti, hallani olyan emberekről, akik szerint munkához a 16 fok az ideális. Másoknak viszont ez már nagyon hideg, legfeljebb sízokniban és kabátban lehet kibírni.
Hetven pluszosoknak a 16 fok valóban hideg, főleg ha szív- vagy tüdőbetegekről van szó. A folyamatosan hideg lakás rontja a szervezet ellenálló képességét.
Legalább egy szobát
Ismerősöm is tudja, nyugdíjasoknál állandó téma, milyen apró trükkök segítenek pluszköltségek nélkül szinten tartani a hőmérsékletet. Például a vastag sötétítőfüggönyök, mert az ablakréseken keresztül távozik sok meleg. Amikor süt a nap, elhúzni a függönyöket és hagyni átmelegedni a lakást, aztán behúzni. A szőnyeg, a vastag takaró is növeli a komfortérzetet.
Akinek a lakásában a javasolt minimum 18 fok alatt van a hőmérséklet, annak ajánlott rétegesen öltözni, alulra gyapjúból készült réteget húzni, mert abba nem izzad bele az ember gyereke és megtartja a testhőt. Az egyszerű tornagyakorlatok is sokat segítenek az átmelegítésben, akár óránként lehet ismételni. A megerőltető edzés nem ajánlott, mert izzaszt, ami megfázással végződhet.
A meleg étel, de már a forró kávé vagy tea is segíthet a közérzet javításában.
De az is megoldás, ha csak egy szobát fűt az ember a lakásban, amennyiben megoldható, mert ez is lényegesen csökkenti a költséget.