„Piros volt a paradicsom, nem sárga, elmehet a szabadpiac a p…ába” – ilyen bökvers is terjed az interneten a Fidesz kampányszlogenjére rímelve. Ha a rezsicsökkentésnek és az élelmiszer árstopnak hála pillanatnyilag nem is érezzük a drasztikus energiaár emelkedést itt, Magyarországon, a piaci folyamatokat nem lehet örökre megállítani a határon. A gázár nálunk is emelkedik.
A drasztikus energiaár emelkedés előbb-utóbb be fog gyűrűzni hozzánk is a mindenféle termék drágulási formájában és az infláció képében. Az utóbbi hónapokban Európában többszörösére nőtt mind a gázár, mind a villamosenergia szabadpiaci ára.
Varázsige: rezsicsökkentés
Ebből egyelőre szinte semmit nem érez a hazai lakosság, a Fidesz csodafegyverének, a rezsicsökkentésnek hála. A cégek, köztük az önkormányzati távhőszolgáltatók azonban nehéz helyzetbe kerültek. Fel fogják emelni az árakat, amit végső soron mi, fogyasztók fogunk megfizetni. A hvg.hu megírta: „decemberben a kormány a mikro, kis- és közepes vállalkozások számára is lehetővé tette, hogy – legfeljebb 2022 közepéig – egyetemes áramszolgáltatótól vásároljanak, a piaci áraknál jóval olcsóbban… A költségvetési szerveket és közszolgáltató intézményeiket viszont a kisvállalkozások beengedése után nem sokkal kizárták a kedvezményezett körből. Az ő szerződéseik február 1-jén hatályukat vesztik. Onnantól vásárolhatnak a piacról áramot – ha tudnak.”
Hol lakik a Jóisten?
Az ember nem hisz a szemének. Ám végül is beleillik a Fidesz kormányzati politikájába: kiszúrni az önkormányzatokkal, az önkormányzati cégekkel, köztük a távhőszolgáltatókkal. Ha már egyszer rosszul szavaztak, majd megtanulják, hol lakik a Jóisten.
Sok baj van ezzel az energetikai válsággal, többek között az is, hogy nagyon belelóg a (nagy)politika keze. Benne van keményen Oroszország akarata (taccsra tenni Európát), Amerika profitközpontú szemlélete (ha Ázsia fizet többet a cseppfolyós gázért, akkor odaszállítják), Nyugat-Európa túl gyors átállása az alternatív energiaforrásokra (kevés volt a szeles időszak). Plusz a Covid, a gazdaság leállása, majd hirtelen felpörgetése. Minden összejött.
Különalku Putyinnal
Így történhetett, hogy istentelenül megdrágult az energia Európában egyetlen év, vagy még inkább egy fél év alatt. A gázár például a huszonnégyszeresére emelkedett. Egy éve még minden szakértő arról beszélt, hogy tele vannak a tárolók, van gáz dögivel. Fél éve már arról szól a fáma, hogy gázhiány fenyeget, sőt lehet, hogy áramkimaradások lesznek, nem nálunk, hanem Európa más helyein. Nálunk állítólag bespájzoltak, és különalkut kötöttek Putyinnal, tehát tavaszig biztosan nem lesz baj. A választások után meg utánunk a vízözön?
Az is lehet, hogy tavaszra nemzetközi szinten is javul a helyzet. Például az amerikai tankerek Európa felé fordulnak, mert most már itt tudják jobb áron eladni a cseppfolyós gázt és nem Ázsiában. Sőt, az is lehet, hogy átadják a németországi Északi áramlat 2 gázvezetéket, amivel megoldódna az európai gázellátás. Ha Putyin is úgy akarja. Magyarország ebből a szempontból is jobb helyzetben van, hiszen nekünk kedvez a balkáni gázvezeték közelmúlti átadása.
Ám nem csak az energiaár egekbe emelkedése a baj, hanem az államadósságé is. Kivétel nélkül szinte minden ország erején felül kiköltekezett, mentve a menthetőt a járvánnyal sújtott lakosság körében. A politika sajnos egyre keményebben beleszól a gazdaságba. És emiatt a gazdaság áll vesztésre. Tényleg „elmehet a szabadpiac a p…ába”?
Fotó: ntv