A gazdálkodási napló kitöltésekor két adattípussal találkozhatunk. Míg az alapadatokat évente csak egyszer kell rögzíteni, addig vannak visszatérő feladatok, amelyeket minden egyes táblára vonatkozóan el kell végezni.
A jó hír az, hogy a Morva Növénydoki a mezőgazdasági adminisztráció elkészítése mellett növényvédelmi szakirányítás területén is a segítségedre lehet. A szolgáltatás lefedi a teljes növényvédelmi szaktanácsadási feladatokat, terepi diagnosztikát, növénytermesztési tanácsadást és az e-permetezési napló vezetését. Ebben a cikkben az adminisztrációhoz szeretnénk egy kis segítséget nyújtani.
Termőhely-hasznosítási adatok rögzítése
Ehhez a lépéshez először az adott tábla azonosítóját kell kijelölni, majd a megfelelő növénykultúrát kell bejegyezni. Ha az adatokat már korábban szinkronizálták, akkor a rendszer automatikusan kitölti a szükséges mezőket, amelyeket módosítani is lehet. Ha nem történt szinkronizálás, akkor manuálisan kell felvinni minden szükséges információt.
Vetés fajtája és növénykultúra adatok
Ennek az adatnak a megadásakor figyelembe kell venni azt is, ha történt másodvetés. Ebben az esetben a főnövény adatai után egy újabb bejegyzést kell készíteni a másodvetésre vonatkozóan. Ez lehet például zöldtrágyanövény, talajtakarásra vetett kultúra vagy hagyományos másodvetés.
Amennyiben nincs automatikus adatfeltöltés, a növényfajt kézzel kell rögzíteni. Ha keverékkultúráról van szó, akkor először a keverékhez tartozó fő hasznosítási kódot kell beírni, majd a további növényfajokat egyenként kell rögzíteni. Ezt addig kell ismételni, amíg végül minden komponens szerepel az adatbázisban. A következő lépésben meg kell adni a termesztett fajta pontos nevét.
Szaporítóanyag adatok rögzítése
A vetőmaggal kapcsolatos információk kitöltésekor több dologra is figyelni kell. Ha az állam által jelölt fajtáról van szó, akkor ezt az adatot is meg kell adni. Ez az információ a vetőmag címkéjén vagy a számlán található meg. Továbbá minden esetben kötelező jelezni, hogy a vetőmag honnan származik.
A kezeltségről is nyilatkozni kell. Ha a vetőmag csávázott volt, ezt a permetezési naplóban is rögzíteni kell. Ellenőrzéskor kérhetik a vetőmag számláját, amelyen a csávázószer feltüntetése kötelező.
Kérdéses, hogy a vetőmag tételazonosító feltüntetése kötelező-e? Az egységes kérelemben nyilatkozni kell arról, hogy a gazdaság folytat-e növényvédelmi tevékenységet. Ha igen, akkor vállalni kell az előírások betartását, ami többek között az ellenőrzött szaporítóanyagok használatát is jelenti.
Növényvédelmi szakirányító és műveleti napló
Ha a napló korábban szinkronizálva lett, a növényvédelmi szakirányító neve automatikusan kitöltődik. Ellenkező esetben kézzel kell kiválasztani a táblához tartozó szakembert.
A gazdálkodási napló pontos és precíz vezetése minden gazda kötelezettsége. A valóságnak megfelelő adatok rögzítésével elkerülhetők az adminisztrációs hibák, és az ebből fakadó büntetések.
Vezető fotó forrása: morvanovenydoki.hu