Mi is az a hőlégballon? Milyenek lehetnek, milyen szempontok alapján csoportosíthatjuk őket? Mik azok a formaballonok, és miben különböznek a “hagyományos”, csepp alakú változattól? Számtalan kérdés merülhet fel, ha egy kicsit is beleássuk magunkat ebbe az érdekfeszítő témába.
Mi az a hőlégballon?
Láttunk már hőlégballont, felismerjük. Bizonyára sokan vannak, akik utaztak már vele, vagy tervezik. Esetleg ajándéknak szánják, amire kitűnő választás a Goballoon gyermek beszállókártyája.
Mindannyian azt gondolnánk, hogy természetesen tudjuk, miről van szó. Egy hatalmas, színes, óriás lufira emlékeztető repülő szerkezetről, amely alatt egy kosár himbálózik, amiben a pilóta és az utasok kaphatnak helyet.
Nos, ez a fenti megfogalmazás több sebből vérzik. Nézzük, miért! Először is a lufira tényleg legfeljebb csak emlékeztet, mivel nem csupán levegő van benne, hanem úgynevezett normális égéstermékek is. A meleg levegőt, amely a felhajtóerőt adja, gáz elégetésével biztosítják egy égő segítségével, így természetes, hogy égéstermékek is keletkeznek. A lufiszerű képlet neve pedig kupola. Kétségtelen, hogy ez a legszembetűnőbb része a hőlégballonnak.
A kosár egy másik olyan eleme az eszköznek, amelyet fel tudunk idézni, ha vizualizálunk egy ilyen repülő masinát. Azonban tévedés lenne azt gondolni, hogy az utastér himbálózik. Sőt, meglehetősen stabilan áll a repülés ideje alatt, és csak akkor inoghat, ha szándékosan ezt akarják elérni a benne tartózkodók.
Alosztályokba sorolás
Az emberek mindent szeretnek csoportokba rendezni, mert így könnyebben megértik az adott tárgy tulajdonságait. Éppen ezért a hőlégballonokat is szokás alosztályokba rendezni. Eszerint ötféle ballonról beszélhetünk:
- Hőlégballon
- Formaballon
- Gázballon
- Rozier-balloon
- Léghajó
Az egyes csoportokról röviden
A hőlégballonokban nem használnak homokzsákot az emelkedés és süllyedés szabályozására, csak a levegő hőmérsékletét változtatják a kívánt magasság eléréséhez. A csepp alakúak mellett léteznek formaballonok is, melyeket leginkább bemutató repülések alkalmával lehet látni. Ezeknek a kezelése jóval bonyolultabb, a repülési tulajdonságaik is eltérőek, így versenyzésre leginkább a hagyományos formát részesítik előnyben.
A homokzsákokat a gázballonoknál használják, itt a felhasznált gáz az, ami a magasba emeli a járművet, és ezt a végén elengedik, így fenntartásuk és működtetésük meglehetősen költséges. Magyarországon egy gázballon található, amely kilátóként működik, így állandóan ki van kötve.
A Rozier-ballon egyaránt használ meleg levegőt és gázt, ezáltal nagyszerűen használható nagy távolságok megtételére. Már a Földet is körberepülték egy ilyennel! A léghajókat szintén a hőlégballonok közé sorolják, bár itt egy motor segíti a vízszintes irányú mozgást.
Láthatjuk, hogy rengeteg változat van belőlük szerte a világon, amiket ha megismerünk, egy sokkal színesebb képet kaphatunk az amúgy is színes hőlégballonokról.
Fotó forrása: globalloon.hu