Öt éve tört ki a Covid-járvány, sokan meghaltak és gyökerestől felforgatta az életünket. Ezen a télen nálunk csak a „szimpla” influenza okoz tömeges megbetegedést, de megjelent a koronavírus egy variánsa is, a HMPV is. Van-e ok a pánikra?
Kormányzati tájékoztatás egyelőre nincs a HMPV-ről, de az influenzáról se. Az influenzáról annyi jelent meg a hírekben, hogy idén korábban tetőzik a szokásosnál, és gyerekek, valamint fiatalok körében okoz tömeges megbetegedést elsősorban.
Mi az a HMPV?
A HMPV kínai megjelenéséről Facebook-bejegyzésekben olvasni, egyesek túlzsúfolt pekingi kórházakról posztolnak (ellenőrizetlen) fotókat, ami riasztó lehet, hiszen öt évvel ezelőtt is így kezdődött. A HVG által megkérdezett virológus szerint azonban aggodalomra semmi ok, hiszen a HMPV nem Covid.
De akkor micsoda? A HMPV olyan légzőszervi betegség, amely influenzát vagy megfázásszerű tüneteket okoz, de növelheti a súlyosabb szövődmények, például a hörghurut vagy a tüdőgyulladás kockázatát. Európában először Hollandiában azonosították 2001-ben. „A humán metapneumovírus elsősorban gyerekek, idősek és a legyengült immunrendszerű betegek, például tüdőtágulattól vagy asztmától szenvedők körében terjed közvetlen érintkezés útján, de egy vírussal szennyezett felülethez érve is el lehet kapni. A virológus elmondása alapján szinte minden gyerek elkapja egyszer a HMPV-t ötéves kora előtt, azonban ez nem ad teljes immunitást, így felnőttkorban akár többször is meg lehet betegedni tőle” – részletezi a HVG.
Magyarországon ezen a télen eddig négy emberről derült ki, hogy elkapta a HMPV-t a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint.
Miért télen terjed az influenza?
A HMPV-, de egyáltalán az influenzafertőzések gyakrabban fordulnak elő a hidegebb évszakokban. A hideg idő megkönnyíti a légúti vírusok megtelepedését. Alacsonyabb hőmérsékleten és alacsonyabb páratartalom mellett gyorsabban szaporodnak. Továbbá az a körülmény is segíti a megbetegedések terjedését, hogy rossz időben az emberek többet tartózkodnak zárt terekben, egy légtérben másokkal.
Azt is fontos tudni, hogy az immunrendszer hogyan reagál a hidegre. A hideg levegő belélegzése negatívan befolyásolhatja a légutak immunválaszát. Ezért a sál viselése az orr és a száj felett segíthet a védekezésben, mert felmelegíti a belélegzett levegőt. Nem mellékes az sem, hogy a legtöbb ember kevesebb napfényhez jut télen. Ez azért probléma, mert a nap a D-vitamin egyik legfőbb forrása, amely elengedhetetlen az immunrendszer karbantartásához. Valamint a fizikai aktivitás hiánya is súlyosbító körülmény lehet télen.
Az alacsony hőmérséklet és az alacsony páratartalom kiszárítja a szemet és az orr nyálkahártyáját. Mivel az influenzát okozó vírusokat és koronavírust általában belélegezzük, a vírus könnyebben kötődik az ilyen sérült „átjárókhoz” – hangsúlyozzák a szakértők.
Vezető kép: Ellenőrizetlen fotók árasztották el az internetet túlzsúfolt pekingi kórházakról, maszkos emberekről, ami riasztó lehet. Fotó: Getty images