Szombatig a könyveké a főszerep a Kossuth utcán, a posta előtti téren. Olvasmányajánlónk Hegyi Zoltán Garázsmenet című kötete. Megkezdődött az ünnepi könyvhét.
Már annyi a program Veszprémben, hogy egymásba érnek. Ez szó szerint értendő. Tegnap, a Veszprémi Ünnepi Könyvhét megnyitóján egyszer csak a színpad előtt áthaladt két lovaskocsi. Annyira meglepődtem, hogy a telefonomat is elfelejtettem előkapni, így nem tudtam megörökíteni a furcsa pillanatot. Gryllus Dániel, a Kaláka együttes alapítója azonban szemrebbenés nélkül folytatta zenés ünnepi megnyitóját. Biztosan látott ő már különbet is ennél. Kiderült, hogy a két lovaskocsi a száz méterrel odébb zajló operettfesztiválra igyekezett.
Gryllus Dániel arról beszélt a maroknyi közönségnek, hogy az énekelt vers jóval régebbi, mint a könyv és hogy anno éneklésre szánták a verset.
– Egyszer Kányádi Sándor költő megkérdezte egy gyerektől, hogy mi a vers – mesélte Gryllus Dániel. – A válasz az volt: a vers az, amit mondani kell. Ez Kányádi Sándor ars poeticajává vált. És tényleg, a vers igazi közege a levegő. Sokáig nem is volt néma tevékenység, mint most, mert énekelték.
Éppen tegnap volt Kányádi Sándor költő halálának hatodik évfordulója. A Kaláka együttes rengeteg Kányádi verset zenésített meg.
– Sándor bácsihoz úgy köt bennünket barátság, hogy 1981-ben a Kaláka együttessel egy 24 állomásos erdélyi turnét játszottunk végig – emlékezett vissza Gryllus Dániel. – Egy koncert után Csíkszeredában Ferences Pista barátunk föltette a lemezjátszóra Sándor bácsinak Az elveszett követ című versét a költő előadásában. Azt mondta: na, ezt nektek el kéne énekelni! Így kezdődött a mi Kányádi daléneklésünk. Ez volt az első, amit annak idején előadtunk, és aztán rengeteget megzenésítettünk. Tavaly adta ki a Móra Kiadó ezzel a címmel az összes Kányádi gyerekdalunkat, körülbelül harmincat. Persze kicsit elbizonytalanodom, amikor azt mondom, hogy Kányádi gyerekdalok, mert ő pont azt hangsúlyozta, hogy nincs gyerekvers meg felnőttvers, csak vers meg nem vers.
Persze ezekben a verseskötetekben már nem CD van, hanem egy applikáció, amelynek segítségével meghallgathatók ezek a versek a Kaláka együttes előadásában. Gryllus Dániel két citeramuzsikával kísért megzenésített vers között aztán megmutatta a közönségnek azt a rengeteg könyvet, amelyek különböző kiadók gondozásában jelentek mg az elmúlt években a Kaláka dalaival.
Az van, Gézuka, hogy élünk!
Az ünnepi könyvhét egyik eseményeként tegnap estefelé a Fotonban mutatták be Hegyi Zoltán Garázsmenet című kötetét, amely a Vár Ucca Műhely Könyvek sorozatban látott napvilágot. A Szabad Földben megjelent rövid írásokat Fenyvesi Ottó és Kilián László szerkesztők gondozták. A borítót Tolcsvay Csaba tervezte, az illusztrációkat Cseh András készítette.
Hegyi Zoltán Budapesten született, az egykori Sexepil frontembere volt, és harminc évvel ezelőtt a Káli-medencébe költözött a családjával. Eddig különböző lapokban jelentek meg a tárcái, a 62 éves szerzőnek a Garázsmenet az első kötete.
A könyvbemutatón szó volt a kötet megjelenésének körülményeiről. Fenyvesi Ottó, az egyik szerkesztő a megismerkedésükről mesélt, kettejük hasonló zenei, irodalmi ízléséről. Az esten Hegyi Ombódi Brigitta, az író felesége olvasott fel részleteket a könyvből, a zenét pedig Porteleki László és Helbich Anna szolgáltatta.
A Vár Ucca Műhely Könyvek 78. kötetét minden olyan irodalomkedvelő figyelmébe ajánljuk, aki szereti a fanyar humort, az élet apró történéseit, mert a legfontosabb dolog, amit az egyik szereplő is kimond: Az van, Gézuka, hogy élünk!
A vezető képen Gryllus Dániel mesél és muzsikál az ünnepi könyvhét megnyitóján. Fotók: a szerző