Magyarország a harmadik legboldogtalanabb ország az Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatása szerint. Tavaly decemberben húszezer felnőttet kérdeztek meg harminc országból, hogy mennyire boldogok.
Négy kategória közül választhattak a válaszadók: 1. nagyon boldog, 2. inkább boldog, mint nem, 3. nem túl boldog, 4. egyáltalán nem boldog. A magyarok 51 százaléka vallotta magát „inkább boldognak”, ennél csak Argentínában (48 százalék) és Törökországban (42 százalék) született rosszabb eredmény – számol be róla a HVG legújabb száma.
Nyilván nem lehet ezeket a felméréseket túl komolyan venni, de azért mégiscsak elárulnak valamit az országok közérzetéről, azonfelül, hogy a világ tele van rossz hírrel, covid, háború, infláció, hideg, sötétség. De amikor a felmérés készült, még ki sem tört az ukrajnai háború, csak készülődött. Ugyanakkor ebből a felmérésből is kiderül, hogy a boldogság elsősorban nem ezektől a külső körülményektől függ. Gondoljunk csak bele, az ember lehet háborúban és a legnagyobb szegénységben is bolondul szerelmes és boldog. Vagy amikor gyerekek voltunk, fogalmunk sem volt arról, hogy szegények vagyunk, hogy a szüleink filléres gondokkal küzdenek, mi vígan viháncoltunk az udvaron és az utcán a kis barátainkkal és a bolhás kutyánkkal. Szóval, a boldogság, az öröm én magam vagyok. Én igyekszem mindent megtenni, hogy az élet szép legyen az összes gáncsoló körülmény ellenére is. Én vagyok bátor vagy gyáva, jó vagy kegyetlen valakihez. Én szeretek vagy gyűlölök valakit, ami nagyban befolyásolja nemcsak a hangulatomat, hanem az egész életemet. Tehát elsősorban önmagunktól lehetünk boldogok vagy boldogtalanok.
Az Ipsos a közvélemény-kutatásban a boldogság forrására is rákérdezett. A legtöbben, országtól függetlenül, a fizikai és lelki egészséget, a párkapcsolatot és a családot tartják a legfontosabbnak – írja a HVG.
Nagyon érdekes megnézni, hol a legboldogabbak az emberek: Hollandia (86 százalék), Ausztrália (85 százalék). És akkor lehet csodálkozni: holtversenyben Kína és Nagy-Britannia (83 százalék) következik a boldogok listáján.
Fotó: Vitalitás Magazin