Infláció van, mindennek megy fel az ára, megmutatkozik ez a nyaralás költségeiben is. Előrejelzések szerint akár 40 százalékos drágulás is előfordulhat, de lesz olyan szálláshely is, ahol nem emelnek árat. A Balatontól Horvátországon át Görögországig ez a helyzet.
Ahogy az élet minden területén, a turizmusban is nagyon szétszakadt a piac. A luxuskategóriában az abnormális összegek sem verik ki a biztosítékot, míg a tömeg nagyon is árérzékeny. Már tavaly is hüledeztek a vendégek a balatoni strandokon például a 2000 forintos lángosárak láttán. Idén is hasonló jelenetek várhatók, amikor még drágább mulatság lesz a balatoni nyaralás.
Balaton
A növekvő energia- és élelmiszerárak, az infláció nyomják felfelé a költségeket, amik beépülnek a kínálatba, de érdeklődés azért van. Az eddig beérkező foglalások 40 százalékos növekedést mutatnak a tavalyi időarányos előfoglalásokhoz képest – tudta meg a Pénzcentrum.
Hozzátéve, hogy ez nem jelent okvetlenül vendégszámnövelést a Balatonnál, csak azt mutatja, hogy idén előbb kezdték meg a vendégek lefoglalni a nyári időpontokat, mégpedig azért, mert az első vendégeknek jelentős kedvezményeket kínálnak a szálláshelyek, akár 20 százalékot is.
Nem csak a Balatonnál, de például Görögországban is érdemes „first minute” ajánlatra utazni, amivel akár 70 eurót is megspórolhat a vendég komplett „ajánlatcsomagonként” a 320 euróból.
A legfelkapottabb szállástípusok továbbra is az apartmanok, ezt követik a vendégházak, hotelek. A panziók ideje leáldozóban van.
A Balaton térségében fejenként átlagosan 13 ezer forint lesz egy éjszaka, ami csaknem 5 százalékos drágulás tavalyhoz képest. De ez településenként, szállástípusonként és konkrét szálláshelyenként is változhat, adta hírül a sokszinuvidek.24.
Nem biztos, hogy mindenki fog emelni. Sokan a korábbi években már a forint-euró árfolyamhoz kötötték az áraikat, még ha nem is hivatalosan – idézi a lap Fekete Tamást, a Balatoni Turizmus Szövetség alelnökét.
Tenger – görög vagy horvát
Várhatóak az akár 30, 40 százalékos áremelések is. Ha valóban így lesz, az erősen rontani fogja a Balaton pozícióit, mert a horvátországi és görög előrejelzéseket figyelve, ott a szálláshelyek sokkal visszafogottabbak, legfeljebb 10–20 százalékos emelésben gondolkodnak.
A tengerparton a hotel drágulhat jelentősebben éppen az emelkedő energia- és élelemárak miatt. Általánosságban elmondható, hogy Horvátországban, Görögországban a szállodai szállás éjszakánként 30 és 200 euró közötti összegbe kerülhet, szállodai kategóriától, a szoba fekvésétől, felszerelésétől függően.
Apartmanok és villák
Tengerre néző apartmant, stúdiót előszezonban és utószezonban 30–50 euró körül lehet bérelni éjszakánként, míg szezonban az ár 60–100 euró körüli. A tengerre néző szálláshelyek drágábbak. Az árak lényegesen magasabbak lehetnek a szigeteken és a népszerűbb turisztikai célpontokon, ahol főszezonban a tengerre néző, saját medencével rendelkező apartmanok ára akár 200–300 eurót is elérheti éjszakánként.
Ha azt vesszük, a villák sem sokkal drágábbak ennél, és nagyobb kényelmet kínálnak családoknak, baráti társaságoknak. A villák bérleti díja Görögországban és Horvátországban is 100 és 400 euró között mozog éjszakánként, helytől és mérettől függően.
Az előrejelzéseket nézve idén a szolgáltatások lesznek a drágábbak, a vendéglői étkezés és a közlekedés. A repülő-, de a buszjegyárak is már a világjárvány idején emelkedni kezdtek, amit csak tovább súlyosbított az energiaválság. 2022 közepén 100 százalékos volt az üzemanyag-drágulás, és ez drasztikusan befolyásolta a repülőjegyek árait. Ez nagyon felsrófolja a nyaralás költségét.
Ha valamiben, ebben lesz nagy előnye idén is a Balatonnak, hogy közel van, viszonylag olcsón megközelíthető a hazai vendégek számára.
Az elő- és utószezon mindig olcsóbb és kellemesebb. Fotók: veszpremkukac archív