A politikai és a kommunikációs munkamegosztás úgy működik, hogy a miniszterelnök a dévaj kópé, ügyeskedésével sokat elérő valaki, mígnem a miniszterek hazudni kényszerülnek. Régen ezt úri huncutságként emlegették, ma zseniális taktikaként gondolnak rá. Itthon.
Az EU-ban beveszik a kormány „zsákolási” módszerét? Aligha.
Tusványos (a Fidesz nyári szabadegyetemének közkedvelt helye) óta zsákolásként került a magyar közéletbe a kormány EU-pénzszerzési taktikája. Maga Orbán Viktor avatta be hallgatóit. „Odamegyünk egy jó nagy zsákkal, és hazahozzuk. Ezt úgy kell csinálni, hogy az Európai Unió költségvetése a csőd szélén áll. Azt kérték a tagállamoktól, hogy fizessünk be mintegy 100 milliárd eurót, és módosítsuk a hétéves költségvetést. De ahhoz egyhangú szavazás kell. És akkor tartani kell a zsákot, és kész. Ez van. Így. Ez a terv” – osztotta meg a módszert, amivel szerinte hozzájuthat Magyarország az EU-s pénzekhez.
A miniszterelnök itthon már a szokásos rádióinterjúban igyekezett elkenni a saját szavait. Úgy véli, Magyarország akkor jár jól, ha lojális az EU-hoz, és az emelés megszavazásához nem nyíltan kérik a visszatartott pénzek kifizetését, mert még az EU bíróságán találnák magukat. Óvatosan kell előadni az egyhangú szavazás árát. „De időbeli összeesés létezik, legutóbb is volt az úgy, hogy egyhangúságot igénylő döntések időben egybeestek a magyarországi pénzekről szóló döntésekkel.”
Nevezhetjük ezt úri huncutságnak, ugyanis ilyenkor vetik be a megbízható, felkészült minisztereket, mint Navracsics Tibor. Nem véletlen, hogy a kormány őt bízta meg a „brüsszeli pénzek hazahozatalával”. Majd egy éve dolgozik ezen, azonban a minap mégis azt nyilatkozta az általa sebtében összehívott sajtótájékoztatón, hogy ő is csak az újságból tud az EU-s források feloldásáról. Szemrebbenés nélkül közölte, nem hiszi, hogy az Unió költségvetésének megemeléséért, az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi támogatás megszavazásáért cserébe jut Magyarország a zárolt pénzekhez. „Semmilyen megkeresést nem kaptunk ezzel kapcsolatban” – tette hozzá Navracsics, aki négy évig biztosként dolgozptt Brüsszelben. Azaz pontosan tudja, nem kaphatott. Újságírói kérdésre válaszolta: nem is hiszi, hogy össze lenne kötve a két téma, a párhuzamos tárgyalássorozat viszont kétségtelenül tény. „Tavaly is valahogy éppenséggel egy csomagba került a magyar támogatások ügye az egyhangú döntésekkel.”
Összefoglalva: Orbán a szövegével gyűjti itthon a voksokat, Navracsics megfontolt mondataival üzen az EU-nak. A szállóige pedig az úri huncutságról csak szálldogáljon. A kormánymédiához úgysem jut el.