Átlépte a 600 forintot a benzinár. Egyre többen teszik le az autót. Emlékeznek még rá, amikor arról cikkeztek az újságok, hogy 300 forint a lélektani határ? Hol van az már? Mi hozzászoktunk a dráguláshoz, a pénztárcánk kevésbé.
Az a bizonyos 300 forintos lélektani határ csaknem 20 évvel ezelőtt, 2007 körül volt, aztán lecsillapodott egy időre a benzinzár körülötti turbulencia. Ez a mostani növekvő tendencia 2024 óta tart, miután 2024 elején az üzemanyagok ára megugrott a kormány inflációkövető adóemelésének hatására, valamint a világpiaci árak is folyamatosan keményen beleszólnak.
A holtankoljak.hu szerint a benzin aktuális átlagára 632, a gázolajé 642 forint. Ez minimálisan csökkenhet és drágulhat naponta, amennyiben a kutak érvényesítik az aktuális nyersolaj árat.
Mindent összegezve: egy év alatt csaknem 60 forinttal nőtt a benzinár, ami a fogyasztókat takarékosabb autóhasználatra sarkallja. Lehet, hogy ismét nem csak egészségügyi okok miatt gyalogolunk és kerékpározunk?
A gond az, hogy a közlekedés, a szállítás drágulása begyűrűzik a gazdaság minden szegletébe, és továbbgerjeszti az inflációt. Ami a lakosság érzékelése szerint már így is nagyobb a hivatalos adatoknál. A KSH 2024-ben 5,4 százalékos élelmiszer-drágulást mért. Ezzel szemben a G7 szerkesztősége a havonta jegyzett fogyasztói árak alapján például a tojás esetében 74,4 százalékos drágulást mért ugyanerre az időszakra, a tej esetében pedig 29,9 százalékost. A felmérést négy boltláncban, az Aldiban, a Lidlben, a Penny-ben és a Tescóban végezték el. 2024 januárjában 40-44 forintos tojásárral találkoztak, most viszont már csak 69-75 forintosokkal. Piacon ennél is drágább, 100 forint körüli az ár.
Továbbá az 1,5%-os UHT-tej 2024 elején még mindenhol 254 forintba került, most viszont 329 forintot kérnek érte – írja a G7. Jó, a tojás és a tej drágult a legdurvábban, de a cukor ára is 17, a liszté 31, az étolajé 54 százalékkal emelkedett. „A tejtermékek (vaj, sajt, túró, joghurt, kefir) általában véve is 20 százalék körüli drágulásban vannak, aminek hátterében részben az áll, hogy a nyerstej nemzetközi ára emelkedett. Részben viszont van egy olyan tényező is, amiről a kormányzati kommunikáció hallgat: a tej árát már jó ideje az euróban lévő alaphoz viszonyítják a magyarországi üzletkötéseknél is, így a forint gyengülése elég gyorsan megjelenik a boltok polcain. Hiába magyar a tehenészet és a tej, a vásárló szempontjából majdhogynem olyan a végtermék, mintha euróövezetből származó import volna.”
Vezető kép: A benzin aktuális átlagára 632, a gázolajé 642 forint. Hol van már a 300 forintos lélektani határ?