Több mint három évtized után tavaly megvalósult egy álom. Az Állatvédő Egyesület Veszprém menhelyének lakói a korábbi „szegényházból” új létesítménybe költözhettek, ami nem tévesztendő össze a város túlsó felén gyors ütemben megépített és átadott állatvédelmi kompetenciaközponttal. Az állatotthon területén sok még a megoldandó feladat, de hogy végre idáig eljutottak, az több veszprémi vállalkozónak is köszönhető.
Portálunk hét évvel ezelőtt számolt be először részletesen az 1992-ben alapított egyesület és az egy évvel később létrehozott Otthont az Állatoknak Alapítvány céljairól. Szinte csodaszámba megy, hogy nem adták fel a közel emberöltőnyi idő alatt. Kitartásuk eredményeként három éve már az új, de akkor még birtokba nem vett állatotthon terültén ünnepelték az egyesület alapításának harmincadik évfordulóját.
Sigmond István, az alapítvány elnöke minden alkalmat megragad, hogy köszönetet mondjon a megvalósulást segítő támogatásokért. Induló tőkéjüket néhai Balla Piroska rájuk örökített lakásának eladásával sikerült megduplázniuk, de a beruházás további, sokmilliós költségét is javarészt civilek adták össze. Az önkormányzatnál tavaly elnyert pályázati pénz a tűzivíz-tároló telepítésének több mint hatmilliós kiadását fedezte. A névtelenségüket őrző magánszemélyek 50-500 ezer forintos adományai és az adók 1 százalékának felajánlása mellett több veszprémi vállalkozás is a segítségükre sietett. Közülük most hármat mutatunk be.
Nem kiváltság, kötelesség!
Az Ada-Bau Kft. és az Ada-Alu Kft. képviseletében Samu Andrást, az Ada-Alu műszaki igazgatóját szólaltattuk meg. Veszprémben negyed százada van jelen a műanyag nyílászárókat gyártó Ada-Bau. A piaci és vásárlói igények alakulását követve néhány évvel ezelőtt önálló üzletággal bővítették a tevékenységüket. Így jött létre az alumínium nyílászárókat, teraszrendszereket, nyári- és télikerteket gyártó Ada-Alu.
– A tulajdonosok számára mindig is fontos volt a segítségnyújtás. Nagyon sokszor álltak már jó ügyek mellé, nagyon sok embert, illetve szervezetet támogattak. Számomra különösen szimpatikus, hogy mindezt nem a reklám miatt teszik. Az elmúlt néhány évtől eltekintve, amióta aktívan jelen vagyunk a közösségi médiában, ezek soha nem kerültek napvilágra – válaszolta kérdésünkre a cégnél közel húsz éve dolgozó igazgató.
A cégtulajdonos Ürményi testvérek 2023-ban elnyerték a Vármegye Év Vállalkozója díjat. Sikeres cégvezetőként vallják, hogy az állatokért tenni nem kiváltság, hanem kötelesség. Amikor egy online felületen meglátták az állatotthon felhívását, nem sokat gondolkodtak és igyekeztek más helyi vállalkozásokat is bevonni.
– Az első ütemben a víz- és hőszigeteléshez való anyagokat vásároltuk meg az épületek aljazatbetonozásához. A második ütemben a hidegburkolatok beszerzésében segítséget kaptunk a Laguna fürdőszoba szalontól, akik felajánlották a szükséges mennyiségű burkolatot. Így a mi feladatunk már csak az volt, hogy a hidegburkolatok lerakásában vegyünk részt. A Nolbren Bau Kft. első szóra a jó ügy mellé állt, és segítségünkre volt a kivitelezésben. Ezek az anyagok és munkadíjak nagyjából 1,5 millió forint értéket képviselnek – mesélte Samu András, akinek – tán nem meglepő –, van saját kutyája.
Bosco családtag
A 14 éves Bosco fajtáját tekintve angol staffordshire bullterrier. Fiatalabb korában rendkívül domináns hím volt, sokat jártak vele tréningekre. Abban az időben a gazdája is sok mindent megtanult a kutyák, és kifejezetten a fajta viselkedéséről. Ma már öregesen telnek a napjai, sokat alszik, kevésbé aktív.
– Bosco a családunk teljes jogú tagja. Kinti-benti kutya, szabadon járhat kelhet, de esténként szorosan hozzánk bújva horkol a kanapén. Elszomorít, amikor egy menhelyen látom a kutyákat, ugyanakkor csodálom azokat az embereket, akik kitartóan, napról napra igyekeznek segíteni nekik.
Van még tennivaló bőven
Abban, hogy egy másik veszprémi vállalkozás, a Magic Therm Kft. tulajdonosa is részt vállalt az állatotthon felépítésében, portálunknak is szerepe volt. Váradi Zoltán erre így emlékezett vissza:
– A menhelyről és arról, hogy segítségre van szükségük, a Veszprém Kukac oldalán olvastam először. Szívemen viselem az állatok sorsát, mindig is volt kutyusunk, hörcsögünk. A segítségnyújtás, a társadalmi-közösségi felelősségvállalás fontos szempont a cég életében, így megkerestem az alapítvány elnökét és megkérdeztem, miben segíthetünk. Remélem, többen is követik majd a példánkat, mert van ott még tennivaló bőven.
A MagicTherm Kft. 2002-ben alakult, előtte egyéni vállalkozóként dolgoztak közel tíz éven át. Fő profiljuk a lakossági és közületi épületek épületgépészeti – víz, gáz, fűtés és napkollektor – szerelése. Az állatotthon megvalósulását vízvezetékszerelési anyagokkal, csővezetékekkel, szerelési munkákkal támogatták.
Zoltánék öreg, beteg kutyája tavaly májusban, 15 évesen kelt át a szivárványhídon. Azt gondolták, soha többé nem lesz kutyusuk, akkora volt szívükben a szomorúság. Aztán jött az aprócska, örökmozgó, mindig vidám kis havanese, a fél éves Beni, és mindenkit elvarázsolt. Imádja az egész család. Annyi vidám pillanatot és szeretetet kapnak tőle, hogy már el se tudnák képzelni nélküle az életüket.
…és a többiek
Sigmond István fontosnak tartotta elmondani, hogy a jelen írásban szereplők mellett nagy köszönet illeti a teljes elektromos hálózat kiépítéséhez szükséges anyagokat adományban felajánló, a földmunkákat elvégző és a munkadíjat megelőlegező VILÉP 2003 Kft.-t. További kiemelt támogatóként a Jáger Csoport és annak sikeres tagja, a Csatári Plast Kft., a Csempe Péringer, a Farmer Partner Kft., valamint a Veszprémi Kézilabda Kft. is beírta magát az állatotthon történetének aranykönyvébe.
Mi ehhez az illusztris névsorhoz csupán annyit tennénk hozzá bizakodón: az alapítvány elérhetőségein bárki kapcsolatba léphet az állatotthonnal, ha a példaadók nyomdokain járva szeretné egy 33 éve megálmodott cél maradéktalan megvalósulását támogatni.