Idén különösen élénk vita alakult ki az elszabadult árak miatt arról, mi olcsóbb, a Balaton vagy a tenger? Mit mondjunk, itthon se olcsó, de Horvátországban különösen nem.
A német RTL riportfilmben számolt be a német turistákat sokkoló horvátországi drágaságról. Kaja, szállás, éttermek, minden „pofátlanul” megdrágult – állítják.
Hozzászoktak a nyugati turisták a horvátországi barátságos árakhoz, évtizedekig élvezték az olcsó tengert. Régen olcsó utazási célpontnak számított. De ez már a múlté. Horvátországban idén év elején bevezették az eurót és az emiatti árkorrekciók csillagászati méreteket öltöttek. Erre még rátett egy lapáttal az infláció, ami jóval magasabb a nyugat-európainál. (Ám alacsonyabb a magyarnál.)
A megnövekedett energiaárak, a magasabb termelési költségek, a drágább helyiségbérleti díjak következtében az élelmiszerárak még a németországi szintet is túlszárnyalják, de legalábbis egálban vannak. Egy gombóc fagylalt a horvátoknál és a németeknél is 2 euró, vagy ennél több. Dubrovnikban 5 euró. A Balatonnál azért már 500 forintért is kapható a közkedvelt nyári édesség.
Vagy nézzük a főtt kukorica árát, ami a tengeren 3,5 euró. Ez pontosan megfelel a mi „fapados” lángosunk árának. Azért ez utóbbi mégiscsak egy kiadós étel.
A Balaton partján szolid étteremben 5600 forintért (hozzávetőlegesen 14 euróért) már fölséges ebédet vagy vacsorát kapunk. A tengeren legalább 20 eurót kivesznek a zsebedből egy ebédért és még jól sem laktál. Konkrétan egy háromfős vacsora Zadarban 68,30 euróba került, számolt be róla a Jutarnji list újságírója. Le is fotózta a számlát. „A garnélarákos rizottó (19 euró), a fekete rizottó (18,5 euró) és a vegán rizottó (18 euró) minőségi szempontból sem igazolta az árát. Kóláért és citromfűért három és fél eurót, Radlerért három eurót és 80 centet adtunk. Meg sem mertük nézni, hogy egy drágább koktél vagy bor mennyibe kerülne.”
Rovinjban, ami a legdrágább helyek egyike – Dubrovnik és Hvar mellett – még brutálisabbak az árak: 22 euró a burger. Šibenikben pedig 11 eurót kell fizetni egy frissítő Aperol Spritzért. Ennyiért a balatonfüredi borheteken már nagyon finom bort élvezhetnénk.
A balatoni és az adriai szálláshelyek ára nagyjából megegyezik, 100 euró egy 4 személyes apartman egy éjszakára. Itthon ezt a szerencsések akár meg is spórolhatják, baráti, rokoni, ilyen-olyan kapcsolatok révén. Arról nem is beszélve, hogy a benzinköltség és az autópályadíj is kevesebb a Balaton-partig. Ahol aztán azért ki kell nyitni a pénztárcát, 4-5 tagú családnak különösen. A vendéglők forgalmán látni, kevesen engedhetik meg maguknak a napi 20-25 ezer forintos ebéd- vagy vacsoraszámlát, inkább maradnak a házi megoldásnál, megfőzik maguk. Enni otthon is kellene. Ez nem lehet kérdés.