A Balaton legnagyobb tömegrendezvénye évről évre vonzza a bátrakat és az ügyeseket. A tó átúszása mára szinte ipari méreteket öltött, július utolsó szombatján ezerszám szelik át a tavat amatőr és profi úszók egyaránt.
Magyarországon a nagy népszerűségnek örvendő Balaton-átúszás a legnagyobb amatőr sportrendezvények egyike. Az első hivatalosan jegyzett versenyt még a Kommunista Ifjúsági Szövetség hirdette meg, azóta 220 ezernél többen teljesítették az öt kilométeres távot. Ma már az évenkénti július végi versenyen tízezren vetik magukat a hullámokba, így aztán biztonságukról, kényelmükről szervezetek garmadája gondoskodik. Idén huszadikára, szombatra tervezik, de az időjárás közbeszólhat, ezért három pótnapot is meghirdettek. A Balaton-átúszás történetében az négy alkalommal is megtörtént, hogy végképp el kellett halasztani.
A legfontosabb a biztonság, ezért a Révfülöp és Balatonboglár közötti 5,2 km-es útvonalat és a féltávolságra kijelölt területet nagyjából 150 vitorlásból álló úszófolyosó jelöli ki. A vigyázás mellett a vitorlásokról vizet és szőlőcukrot adnak az úszóknak. A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata 5 hajóval, 2 rohammotorcsónakkal, 24 fős személyzettel őrzi az útvonalat, sőt három kórházhajó áll készenlétben az úszófolyosó mellett. A biztonság érdekében a szervezők maximum 12 ezer főben korlátozták az indulók számát. Átlagosan három óra alatt érnek a másik partra a bátrak és ügyesek, de azok eredményét is hitelesítették, akik 9 órán keresztül tempóztak (a versenyzők rádiófrekvenciás csuklópántot kapnak, az időmérés ennek leolvasásával történik).
Harmadik alkalommal hivatalosan már a suposok is áthúzhatnak a túloldalra.
Történések, rekordok
Wesselényi báró volt az első, aki a Balatonban a nyilvánosság előtt úszott: 1835-ben Füredről Tihanyig tempózott, állítólag egy hölgy szívét meghódítandó. Ezt követően vagy nem volt sok szép hölgy, vagy az urak nem voltak igazi lovagok, de példáját nem követték. Fél évszázad múltán Szekrényessy Kálmán hőstettéről beszélt fél Európa: a Siófok–Balatonfüred 14 kilométeres távot erős szélben, hideg vízben, de mégis teljesítette. Ezt követően még négy alkalommal úszta át a tavat, amit 16 évig többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült senkinek megismételnie. Így aztán csökkenteni kezdték a versenytávot 13, majd 7 kilométerre. 1983-ban pedig a helyszínt is megváltoztatták: Révfülöppel átellenben jelölték ki a távot. Az első rajtnál 2500 úszó jelent meg a révfülöpi hajóállomás mólójánál. A hatalmas siker a rendezőket is meglepte, rendszeressé lett az átúszás. Tízezernél is több induló jelentkezett két éve. A viharos időjárás miatt négyszer sem tudták elindítani a bátrakat. Az első, akinek egy órán belül sikerült átérnie, Papp Márk nyílt vízi úszó, 2016-ban, ideje 58 perc 33 mp volt. Ugyanezen a versenyen Risztov Éva olimpiai bajnok ideje 1:00,58 volt a nők között. A rekordot Rasovszky Kristóf tartja, 57 perc alatt teljesítette a távot.
Vezető képünk forrása: MTI / Vasvári Tamás