A bankom a 15 ezres utalásra plusz 3307 forintot zárolt. Nagyon durva! – írta ki a legnagyobb közösségi oldalon egy ismerősöm. Ilyenkor érdemes bankot váltani – ajánlottam neki.
Bankolás ügyben érdemes elolvasnunk azt a levelet, amit minden bank minden ügyfelének kiküldött január végéig az előző évi bankolási költségeiről. Ebből kiderül, hogy számunkra megfelelő banknál van a számlánk, vagy érdemes váltanunk.
Főleg azoknak kellene kedvezőbb ajánlatot keresniük, akiknek például megváltoztak az életkörülményeik, a bevételeik, esetleg harminc-negyven éve nyitottak bankszámlát az akkori feltételekkel az akkori kínálat alapján. Ha ezek egyike sem áll fenn, akkor is áttanulmányozhatják a bankok kínálatát, mert azok számtalan „fölösleges”, fizetős szolgáltatással terhelhetik meg a számlánkat.
Bankváltással évente több tízezer forintot is megtakaríthatunk. Egy nagy hátránya van: a számlaváltást mindenhol be kell jelentenünk.
Egyeseket az tart vissza a bankváltástól, hogy macera, meg költséges, de ez koránt sincs így. Ma már a bankok egymás között elintézik az ügyfél átléptetését, és olyan bank is van, amelyik 30–50 ezer forint bónuszt ad az új ügyfélnek és/vagy az új ügyfelet szerző réginek.
„A legolcsóbb és legdrágább, kifejezetten készpénzhasználatos bankszámlaajánlat közt több mint négyszeres, a digitális bankolóknak szóló ajánlatoknál pedig csaknem tizenhatszoros különbség is lehet. A diákok vagy pályakezdők számára ajánlott számláknál is bő hétszeres eltérés figyelhető meg a legolcsóbb és legköltségesebb konstrukciók közt” – közölte a Magyar Nemzeti Bank.
A témáról alapos írás olvasható a telex.hu-n Brückner Gergelytől.
A Magyar Nemzeti Bank bankszámlaválasztó kalkulátora erre a linkre kattintva érhető el. Az MNB szakemberei is azt ajánlják, hogy spóroljunk a bankszámlánkon. Ehhez rengeteg információt adnak segítségül. A legegyszerűbb kalkulátort a money.hu-n találtuk. Az utóbbinál azonban érdemes a részletekről is tájékozódnunk.
Fotó: Mohai Balázs / MTI