Több mint 25 000 németországi iskolás vett részt a Safer Internet Day-en – a Biztonságosabb Internet Napján – egy nagyon különleges tanórán. Az esemény célja az volt, hogy a fiatalok figyelmét felhívják a jobboldali szélsőségek és az álhírek veszélyeire.
A Biztonságosabb Internet Napja keretében a Ludwigshafenben található Rajna-Pfalz Médiaközpontban egy különleges akciót indítottak el. A kurzuson Németország minden részéből több mint 25 ezer diák vehetett részt – többségük virtuálisan, de mégis aktívan és interaktívan. „Az, hogy ilyen sokan részt tudtak venni, és a kapott információk szerint nagyon lelkesek is voltak, egyszerűen fantasztikus” – közölte örömmel Albrecht Bähr, a Rajna-Pfalz Médiahatóság elnöke.
Bähr kiemelte a médiaműveltség és a médiaoktatás fontosságát, mint olyan kulcsfontosságú feladatokat, amelyekre nagyobb hangsúlyt kell fektetni. „De ez azt is mutatja, hogy itt fején találtuk a szöget, mert a médiaismeret és a médiaoktatás olyan fontos központi feladat, ami az eddigieknél nagyobb figyelmet igényel” – folytatta a Médiahatóság elnöke, aki a demokrácia megóvása érdekében a médiaműveltséget és a mesterséges intelligenciát jelölte meg fő tevékenységi körének. Felszólította a tartományi kormányokat, hogy fordítsanak még nagyobb figyelmet a médiaműveltség oktatására az iskolákban.
A rendezvényen főleg a szélsőségek veszélyeiről és az álhírek felismeréséről volt szó, ami különösen fontos volt a február 23-i szövetségi választások előtt. A tanulók csoportmunkában és ellenőrzőlisták segítségével gyakorlati tippeket kaptak arra vonatkozóan, hogyan jelenthetik a jobboldali szélsőséges tartalmakat és hogyan ismerhetők fel a közösségi platformokon megjelenő álhírek.
Ugyanakkor nem mindenki volt lelkes, egy szkeptikus nyolcadikos így nyilatkozott: „Senki sem fog időt szánni arra, hogy előkotorjon egy ellenőrzőlistát, majd újra megnézze, hogy igen, ez vonatkozik rá, ez nem, ez most hogy van, mert szerintem csak túl sok időt pazarolsz, és csak több kattintást adsz a videónak, ami nem igazán szükséges.” Az álhírek kiszűrése érdekében sokkal fontosabb a tartalmi tudatosság kialakítása és annak szakszerű kezelése.
Egy nyolcadikos lány, Sina, aki szintén részt vett a rendezvényen, elmondta: „Igyekszem odafigyelni arra, hogy ne töltsek órákat a közösségi oldalakon, például az Instagramon.” A vele egykorú Sami hozzátette: „Sajnos nem sokat tanultam, mert a legtöbb dolgot már tudtam, de most már tudom, hogy a legtöbbet egyszerűen figyelmen kívül kell hagyni.”
Szerző: Kondor Róza
A cikk az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk. Mi nem részesültünk a támogatásból, csak felületet biztosítunk a cikknek.
(Forrás: focus.de, globex) Vezető kép forrása: Shutterstock