Nem csoda, hogy felfigyelt a szerb sajtó a Tiborcz István érdekeltségéhez tartozó Diófa Alapkezelő újbelgrádi nagyberuházására, hiszen ez az utóbbi idők legnagyobb egyedi tranzakciója mind Szerbiában, mind pedig a délkelet-európai ingatlanpiacon.
A szerbiai Forbes magazin részletesen megírja, tulajdonképpen öt ipari parkról van szó, ezeken belül található ez a 11 prémiumkategóriás irodaház, köztük a 19 Avenue, a Forty One, a Green Heart, a Belgrade Business Center és a GTC. Bevásároltak, összesen több mint 122 ezer négyzetméternyi területet vettek meg.
Széltében-hosszában kitárgyalta a szerbiai sajtó, hogy Orbán Viktor veje 11 értékes irodaházat vett a szerb fővárosban. Mészáros Lőrinc, a miniszterelnök iskolatársa, Magyarország leggazdagabb embere pedig átvette az opatijai Miramar hotelt, és mellette egy másik luxusszállodát is épít.
Nem érdekli őket a kritika
A belgrádi Nova internetes hírportál abból az alkalomból, hogy ilyen látványosan bevásároltak, bemutatja az Orbán Ráhel – Tiborcz István házaspárt a szerbiai olvasóknak, Magyarország legbefolyásosabb párjának nevezve őket. Többször előfordult, hogy külföldön Magyarország képviselőjeként tárgyaltak, holott ehhez nincs semmilyen állami megbízatásuk.
„Orbán veje és legidősebb lánya több ezermilliót nyom így együtt” – teszi egyértelművé a szerb hírportál. Hozzátéve, hogy mindketten szerepelnek a 100 leggazdagabb magyar tavalyi rangsorában, egyikük a 25., a másikuk a 15. helyen.
Nepotizmus, csak nem?
A szerb lapok szerint Tiborcz Istvánról „széles körben elterjedt a feltételezés, hogy Orbán Viktor 2010-es hatalomra kerülése után állami megbízásokon, elcsalt pályázatokon és az állammal kötött szerződéseken keresztül szerezte vagyonát”. Hangsúlyozzák, Tiborcz István vezetésével alakult meg a BDPST Csoport, amely tőkebefektetésekkel, ingatlanbefektetéssel, műemlékek felújításával, irodák és szállodák fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozik. Így 2021-ben már a pénzügyi, 2022-ben pedig a logisztikai szektorba is belépett. Tiborcz a korábbi években az állammal folytatott üzletmenet és a visszaélésgyanús ügyek miatt került az Európai Unió hatóságainak célkeresztjébe. Panaszkodott is, hogy „üzletemberként nem tud előrelépni, mert Orbán Viktor veje, és az emberek mindig nepotizmusra gyanakszanak”.
Mészáros Lőrinc az Adrián terjeszkedik
Mások is bevásároltak délen: Mészáros Lőrinc, a leggazdagabb magyar, az eszéki futballklub tulajdonosa, aki nagy stadiont is épített a csapatnak, és nem mellékesen Orbán Viktor legjobb barátja – írja a Slobodna Dalmacija.
Mészáros Lőrinc terjeszkedik az Adrián is, fogalmaz a lap. Két évvel ezelőtt megvette az opatijai (abbáziai) patinás, négycsillagos Miramar szállodát, aminek a közelében egy másik, ötcsillagos luxusszállót is épít a Marriott International lánccal együtt.
Ezek után, hogy Tiborczék és Mészárosék ilyen ügyesen bevásároltak, még mondja valaki, hogy rossz év volt a tavalyi. „Ezekben az embert próbáló időkben, amikor »az elhibázott brüsszeli szankciók miatt« ritkítani kell a HÉV-járatokat, és a pedagógusok egy része negatív béremelésben részesül, arról nem is beszélve, hogy ugyanezen okból kifolyólag a Szent János Kórházban kizárólag a büfé és a boncterem működik. Nos, ezen a keresztényüldözéstől és liberális médiatúlsúlytól sem mentes korban Lázár János nyilván hazaszeretetből, arra gondolt, hogy a közpénzekből és uniós támogatásokból saját lábukra állított rokonoknak, barátoknak és üzletfeleknek adják oda a magyar kastélyokat, természetesen ingyen, hogy óvják és védjék azokat, máskülönben összeomlanak a reájuk nehezedő évszázadok terhe alatt” – jellemzi korunk magyar valóságát Para-Kovács Imre a hvg.hu Vélemény rovatában.
De ez már egy másik téma és Tiborczéknak is vannak már kastélyaik. Arról nem is beszélve, hogy Novák Katalin köztársasági elnök elküldte véleményezésre az Alkotmánybírósághoz a kastélytörvényt, Lázár János „kastélyszakértőnk” legnagyobb döbbenetére.
Vezető kép: Öt ipari parkot megvett Tiborcz István érdekeltsége, benne 11 irodaházzal. Fotó: nova