A Civil Közoktatási Platform ismételten tiltakozik a veszélyhelyzetben megtartott érettségi ellen, amely a Magyar Orvosi Kamara levele szerint is számottevő kockázattal jár.
Állásfoglalásukat teljes terjedelmében közöljük.
Maruzsa Zoltán a május 4-i megrendezésről hozott végső döntést komolytalan, egyeztetésnek nevezett „rákérdezésekkel” indokolta meg. Ezeken az egyeztetéseken azonban lényegében csak az volt a kérdés, hogy május 4-én rendezzék-e meg a teljes körű írásbeli vizsgát, vagy egy-két héttel halasszák el azt. Holott mint számos javaslat és számos ország gyakorlata mutatja, a kormányzatnak rengeteg más lehetősége lenne akár az időpont meghatározására, akár a vizsga részleges vagy teljes elengedésére, a vizsgázók és a vizsgák számának csökkentésére.
Úgy látjuk, hogy a kormányzat az érettségi aktusát csupán eszközként használja fel annak érdekében, hogy demonstrálja: időszerű és lehetséges a megszorítások lazítása. Teszi ezt úgy, hogy figyelmen kívül hagyja nagyjából 90– 95 ezer ember – köztük számos veszélyeztetett csoporthoz tartozó – és családtagjaik, azaz közvetlenül nagyságrendileg 300 ezer ember egészségbiztonságát.
Az elfogadhatatlan döntés mellett felháborodással kell megállapítanunk, hogy az oktatási kormányzat és személy szerint Maruzsa Zoltán azt sem tartja fontosnak, hogy tájékoztatással, útmutatással, jogszabálymódosítással segítse a kockázatok csökkentését és mérsékelje a részt venni nem tudók/akarók veszteségét.
Elvárható, sőt, elengedhetetlen, hogy az érintettek egészségének, életének védelmében:
1. Maradéktalanul vegyék figyelembe a Magyar Orvosi Kamara Járványügyi kockázatok csökkentésére tett ajánlását, és gondoskodjanak arról, hogy megtörténjenek azok az intézkedések, amelyek a MOK szerint a résztvevők vizsga utáni követése érdekében szükségesek!
2. A kormány biztosítsa a szükséges eszközöket (például: maszk, kesztyű, fertőtlenítőszerek stb.)!
3. Sürgősen történjen meg az érettségi vizsgaszabályzat részletes, tételes (átmeneti) módosítása a kockázatok csökkentése érdekében (például: ne legyen kötelező a felügyelőtanárok óránkénti váltása, kontaktusmentesen lehessen leadni a feladatlapokat stb.)!
4. Adjanak ki sürgősen részletes, alternatívákat is tartalmazó eljárásrendet az iskolák számára arról, hogyan tehetik lehetővé a biztonságos lebonyolítást (például: Iskolánként minden érettségiző diák kontaktmentes mozgásának pontos időzítése és megtervezése, folyamatosan nyitott ajtók stb.)!
Elengedhetetlenül szükséges a járványügyi vészhelyzetből adódó egyéni élethelyzetek miatt még legalább annak biztosítása, hogy aki nem megy el most érettségizni, annak a következő vizsgáig maradjon meg a tanulói jogviszonya.
Ezekre az intézkedésekre akkor is szükség van, ha az ésszerűségnek engedve sor kerülne a vizsga elhalasztására, a vizsgafeltételek módosítására.
Mindez az intézkedési és döntési jogkörrel felruházott Maruzsa Zoltán feladata, és minden olyan következmény, amely gondatlansága, arrogáns kompromisszumképtelensége miatt következik majd be – az ő felelőssége is!
Felelősség terheli továbbá a kormányt, és Orbán Viktort is személyesen: azzal, hogy nem a résztvevők számára legbiztonságosabb megoldást választották – sem lebonyolításban, sem időben –, közvetlenül tesznek kockára emberi életeket.
Előre jelezzük, hogy az iskolák újranyitásának esetében is a biztonsági megfontolások figyelembevételét, valamint a biztonsági feltételek átgondolt kidolgozását és maradéktalan biztosítását várjuk el – természetesen széleskörű, valódi egyeztetések közepette.
2020. 04. 27.
a Civil Közoktatási Platform Ügyvivő Testülete
(Ercse Kriszta, Fodor Katalin, Juhász Ágnes, Pilz Olivér, Szűcs Tamás, Törley Katalin)