Nemrég veszprémi hírektől volt hangos a média, megerősítve a városban terjedő szóbeszédet: az egykor jó nevű Csolnoky Ferenc Kórház súlyos működési gondokkal küszködik. Aztán jött a sokkoló, meg nem erősített, de nem is cáfolt hír: az urológiai osztály júniusban bezár.
Az országban ma bármerre fordulunk, mindenhol ugyanazt látjuk, tapasztaljuk. Az alapellátás, a járóbeteg-szakellátás, a sürgősségi és a kórházi fekvőbeteg-ellátás egyaránt roskadozik. A kórkép Veszprém megye szinte valamennyi intézményére igaz, beleértve a szociális gondozást és az idősekről való gondoskodást is.
Az online térben gyorsan terjednek a hírek, így a rémisztőbbnél rémisztőbb személyes történetek hamar eljutnak a közösségi oldalak olvasóihoz. De elég csak kimenni a piacra, beülni a fodrászhoz, buszra várni, vonatra ülni, barátokkal, szomszédokkal szót váltani, hogy naponta szembesüljünk a dermesztő valósággal: az egészségügy csak azért nem omlott még össze teljesen, mert vannak ápolók, asszisztensek, orvosok, adminisztratív dolgozók és műszakiak, akik ebben az ágazati agóniában is kitartanak. Nekik köszönhető, hogy léteznek még sikeres műtétek, gyógyultan hazabocsátott betegek. Csakhogy odáig el kell jutni, ami nem egyszerű.
Időpontkérő időpont
Ma Veszprémben egy rutin laboratóriumi vizsgálatra egy-másfél hónapot kell várni. Szakorvosi vizsgálatra hónapokat vagy akár többet is, CT-re, MRI-re, műtétre éveket. Feltéve, hogy sikerül időpontot egyeztetni, mert az időpontkérő telefonszámok többnyire foglaltak vagy hosszan kicsöngenek, aztán megszakad a vonal. Ha mégis eléri őket az ember, nem ritkán időpontkérésre tudnak csak időpontot adni, például az ortopédián. Teljes képtelenség! A Csolnoky Ferenc Kórház könnyítésként bevezette ugyan, hogy a központi betegfelvétel egyik ablakánál személyesen is lehet időpontot kérni, de ez sokak számára nem megoldás a fizikai állapotuk vagy más körülményeik miatt. Ráadásul a radiológiai vizsgálatokra még ez a lehetőség sem adott, ott érthetetlen módon csak a telefonos előjegyzés működik. Azaz működne, ha valaki fölvenné a telefont. Egy sima röntgenfelvételre elvileg a kórház honlapján is lehet időpontot foglalni, de a felület egyrészt nagyon el van dugva, másrészt használhatatlan (saját tapasztalat).
Halálos várakozás
Nem kell ahhoz adjunktusnak lenni, hogy pontosan tudjuk, mennyit ront egy daganatos beteg túlélési esélyein a laborokra, szakorvosi vizsgálatokra, képalkotó diagnosztikára való hosszadalmas várakozás. Amikor hetek is számítanak, egy másfél éves MRI-előjegyzés nagyjából a halálos ítéletet jelenti. Ezért aki teheti, inkább privát rendelésre, magánklinikára megy, bár a várólisták hossza ott is egyre nő. Igaz, a magánellátás vagyonokba kerül, cserében viszont van esély egy életmentő korai diagnózisra, hónapok és évek gyötrő fájdalmától megszabadító műtétre, visszanyert látásra, hallásra, ismert betegségek szövődményeinek megelőzésére.
A többieknek marad az, amit ma Magyarország kormánya központosított állami egészségügyi ellátás címén nyújtani tud. A veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház esetében ez milliárdos nagyságrendű adósságot, kifizetetlen beszállítókat, gép-, eszköz-, műszer- és létszámhiányt, nem működő lifteket, időnként „lehaló” informatikai rendszert, ellátások megszűnését vagy szüneteltetését, nem működő klímát, beázó alagsort, selejtezésre érett kórtermi ágyakat és éjjeliszekrényeket, rossz minőségű kosztot jelent. Egyes szakmákban kevés az orvos, nincs elég ápoló, szakasszisztens, takarító, technikus.
Két rosszból egy harmadikat
Betegként vagy hozzátartozóként mindebből sokat megtapasztalhatunk, de belülről is szivárognak az információk. Arról például, hogy az informatika leállása miatt nemrég már levett véreket kellett százszámra a kukába dobni, és emiatt műtétek, kemoterápiás kezelések maradtak el. Mesélik, hogy fontos műtéti eszközök hiányoznak, a pótlásuk nem megoldott, kénytelenek két rosszból egy valamennyire működőt összebarkácsolni. Elpanaszolják, hogy mekkora szemfényvesztés volt az ápolók és a szakdolgozók legutóbbi bérrendezése, mert a beígért béremelés fedezetét a pótlékok megszüntetésével „teremtették elő”. Így a nettójuk nem hogy nőtt volna, többeknél még csökkent is pár ezer, pár tízezer forinttal. Ezzel szemben van pénz öt tanácsadó, köztük a korábbi főigazgató bérére, akik a megbízott intézményvezető munkáját hivatottak segíteni. A jelek szerint kevés eredménnyel.
Ami az urológiát illeti, arról már korábban rebesgették, hogy gondok lesznek. Az osztályvezető főorvos állítólag hamarosan nyugdíjba vonul, a rezidensek pedig elhagyták az osztályt. Prózai ok miatt: nem tudtak annyit operálni, hogy a szakmai fejlődésük biztosított legyen. Elegendő műtőkapacitás lenne ugyan, de nincs annyi aneszteziológus és műtőasszisztens, hogy minden műtétes szakmát kiszolgáljanak. Hogy mi lesz így az urológiai betegekkel? Úgy hírlik, a szakrendelés megmarad, csak hát ki kell várni, amíg az ember sorra kerül. Nem tudni viszont, hogy a műtéteseket hova fogják átirányítani, hol látják majd el az akut, sürgősségi eseteket, és ha netán életmentő beavatkozásra van szükség, azt ki és hol végzi el.
És romlik egyre tovább
Felfoghatatlan, hogy nincs senki, aki kötelességének érezné a Csolnoky Ferenc Kórház ellátási területén élők korrekt tájékoztatását. Ha az urológia bezárásáról szóló hír igaz, a tanácsadók összedughatnák a fejüket, hogy összeállítsanak egy közleményt a betegellátás átszervezéséről és az új betegutakról. Már csak azért is, mert a tervezett műtétre váró betegeknek tudniuk kellene, hogy mire számítsanak, hogyan készüljenek. Ez nagyjából az elvárható minimum a nyilván nem kevés tanácsadói díjazásuk fejében.
Kérdezheti az olvasó, miért nem fordulunk válaszokért a kórházvezetéshez. Megtettük már néhányszor az elmúlt évek során. Legutóbb idén januárban, amikor a takarítók kifizetetlen béréről érdeklődtünk. Még egy udvarias elutasításra sem méltattak minket, ahogy korábban sem. Nagy meglepetés volt, hogy 2022 novemberében kivételt tettek velünk. De a másfél oldalon át sorolt kérdéseinkre akkor is csak egy rövid, semmitmondó válasz érkezett. Akit érdekel, ide kattintva elolvashatja. A helyzet azóta nem javult, sőt tovább romlott, és még mindig nem történik semmi. Vajon a veszprémi egészségügyi ellátás agóniájába azóta hányan haltak bele és hányan fognak még belehalni az elkövetkező években?
Vezető kép: Google Street View