November 14-án, szombaton 10 órakor a járványra való tekintettel online adásban jelentkeznek a szervezők köszöntőkkel, előadásokkal a diabetes világnap alkalmából.
A XXI. század legnagyobb egészségügyi problémáinak egyike a cukorbetegség. Ma járványként tekintenek rá. 2018-ban 425 millió cukorbeteg élt a földön, többségük 2-es típusú cukorbeteg.
Közülük minden második még nem diagnosztizált, rajtuk kívül 280 millió ember él a cukorbetegség előszobájában. A 2-es típusú cukorbetegség korai diagnózisával és kezelésével a fenyegető ér-, vese-, idegrendszeri szövődményei megelőzhetők.
Szinte minden család érintett lehet az elhízás, az egészségtelen táplálkozás, kevés testmozgás miatt. Mindenki aggódik, de mindenki tehet a cukorbetegség megelőzéséért!
Veszprémben a Veszprém Megyei Diabetes Egyesület és az Alapítvány a Cukorbetegekért 1994 óta minden évben szervez diabetes világnapot, 2013 óta a Vanderlich Egészségcentrummal közösen.
November 14-án, szombaton 10 órakor a járványra való tekintettel online adásban jelentkeznek a szervezők köszöntőkkel, előadásokkal. Az előadások később is megtekinthetők lesznek.
Program:
Bevezető: dr. Vándorfi Győző
Köszöntők: Ovádi Péter országgyűlési képviselő és Porga Gyula polgármester
Előadások:
Hasznos tanácsok a Covid-19 fertőzés megelőzésére: dr. Bujdosó László osztályvezető főorvos, Csolnoky Ferenc Kórház, Veszprém
Mit tehet egy cukorbeteg saját magáért?: dr. Vándorfi Győző igazgató főorvos, Vanderlich Egészségcentrum
Szív-érrendszeri betegségek kockázata és cukorbetegség: dr. Schmid Anita belgyógyász szakorvos, Vanderlich Egészségcentrum
Önellenőrzés diabéteszben, a szakdolgozó szerepe a gondozásban: Stáhlné Tausz Katalin vezetőasszisztens, Vanderlich Egészségcentrum
Terhességi cukorbetegség: Siklósiné Gyopáros Adrienn védőnő
Aktualitások az elhízás megítélésében és kezelésében: dr. Havasi Anett orvosigazgató, Vanderlich Egészségcentrum
A világnapi program fő üzenetei egy-egy mondatban (minden előadótól) – moderátor: dr. Vándorfi Győző
A veszprémi világnapi rendezvény üzenetei:
– Ha ön 2-es típusú cukorbeteg, figyelmeztesse gyermekeit, unokáit, náluk nagy a valószínűsége a betegség kifejlődésének. Egészséges életmódra és 3 évenként szűrővizsgálatra van szükségük!
– Ha ön gyermekvállalást tervez, és vér szerinti rokonai (szülők, nagyszülők, testvérek) 2-es típusú cukorbetegek, és/vagy ön is túlsúlyos, jelentős rizikóval rendelkezik a terhesség alatt cukorbetegség kifejlődésére. Még a fogamzás előtt végeztessen szűrővizsgálatot, és tanácskozzon egy diabetológussal!
– Ha ön már terhes, feltétlenül végeztesse el a 24. és a 28. hét között a kétpontos vércukorterhelést!
– A cukorbeteg életmódja = egészséges életmód. Tanácskozzon dietetikussal és gyógytornásszal!
– Ne főzzön külön cukorbeteg családtagjának és külön a családnak! A cukorbeteg étrend = egészséges étrend
– Ha ön túlsúlyos, helyettesítse a kenyeret, a burgonyát és a rizst zöldségekkel, és gyalogoljon intenzíven naponta fél órát!
– Még nem találták fel azt a tablettát, kapszulát, port, teát, csoda étrendet stb., ami meggyógyítja a cukorbetegségét.
– Ha ön cukorbeteg, ne mulassza el az orvosi viziteket!
– Ha ön cukorbetegség bármely típusával együtt él, az otthoni vércukor önellenőrzés, az eredmények megbeszélése orvosával feltétlenül szükséges.
– Ha ön cukorbeteg, 3 havonta HbA1c vizsgálat (évente teljes labor) elengedhetetlen.
– Ha ön cukorbeteg, évente szükséges a szemészeti vizsgálata (tágított pupilla mellett szemfenék vizsgálat is)
– Ha ön cukorbeteg, évente, vagy panasz esetén lába ereinek és idegeinek vizsgálata nagyon fontos.
– Ha ön cukorbeteg, vagy magas a vérnyomása, vérzsírja, netán valamilyen szövődménnyel rendelkezik, ne hagyja ki gyógyszereit! Bármi problémája van, beszélje meg kezelőorvosával!