Vučićnak vége! De vigyázat, az utolsó húzása drámába torkollhat – összegezhető a helyi ellenzéki hírportálok helyzetjelentése. Óriási diáktüntetés lesz ma délután Belgrádban a szerb parlament előtt. A hatalom fizetett ellentüntetőkkel, útzárakkal, rendőrséggel, rossz hírű egykori nemzetbiztonsági erők aktivizálásával készül.
Szerbia minden részéből százezernél több embert várnak Belgrádba a ma délutáni diáktüntetés szervezői. A társadalom jelentős része az újvidéki tragédia óta tüntető egyetemistákkal tart támogatva őket abban a követelésükben, hogy a jelenlegitől teljesen eltérő, demokratikus, korrupciómentes, modern országot akarnak. A tömeg már napok óta érkezik a fővárosba, a hatalom kissé elkésett a tömegközlekedés leállításával. Egyébként is a tüntető fiatalok jelentős része gyalog és kerékpáron jön, a falvakon keresztül, mint az egykori partizánok. Az emberek úgy is fogadják őket, mint felszabadítókat.
Készülődés a szerb fővárosban
Belgrád főutcáján bulihangulat uralkodik, péntek estétől éjfél utánig belgrádi polgárok ezrei üdvözölték a diáktüntetés érkező résztvevőit ovációval, tűzijátékkal, öleléssel és könnyezve. A szerb parlament körül pedig egyre szürreálisabb jelenetek játszódnak. A biztonsági szolgálat hatalmas traktorokkal, kordonokkal vette körbe a parlament melletti úgynevezett Pionír parkot, ahol a fizetett ellentüntetők kempingeznek, ott toborozzák őket 6000-8000 ezer dináros napidíjért. Feltűntek köztük a miloševići idők rossz hírű, feloszlatott nemzetbiztonsági szerveinek veterán katonái is. Könnyen azonosíthatók a vörös franciasapkájuk alapján. Az aktivisták mindeközben engedik le a traktorok gumijából a szelet, nehogy a diáktüntetőkbe hajthassanak az ellentüntetők.
A közvélemény a tüntető fiatalokat félti az erőszaktól. Ezt a balsejtelmet Aleksandar Vučić szerb államfő ültette el a szívekben, amikor egész héten arról beszélt, hogy amennyiben incidens lesz, arra az államnak törvényes eszközökkel válaszolnia kell.
A hatalmi készülődés sem tudta elvenni a fiatalok jókedvét, a tüntetőket támogató kosárlabdasztárok vonulnak szintén traktorral a Terazijén üdvrivalgás közepette. Mert a tüntetőknek is vannak traktoraik. Belgrádi nagyságák is felmásznak ezekre a behemót járművekre ölebeikkel, hogy jobban lássák, mi történik. Traktorok Belgrád Váci utcáján már önmagában szürreális látvány.
Mire számít Vučić?
Aleksandar Vučić szerb államfő tíz éves kormányzása legsúlyosabb válságát éli, de nem áll szándékában meghátrálni. Kormányközeli tévécsatornák stúdióiból stúdióiba vándorolva egész héten arról beszélt, hogy nem lesz ideiglenes szakértői kormány, amíg ő él. „Nem az utca fogja megmondani, hogy legyen, nem az utca fogja leváltani a kormányt.” Hangsúlyozta, a törvénytelen helyzet, a zűrzavar, amit a négy hónapja tartó diáktüntetések előidéztek, nem tarthat örökké. Hozzáfűzte, felajánlották a tüntetőknek a rendkívüli választások kiírását, illetve a népszavazást, és amennyiben a szavazatok alapján veszít, akkor lemond. De ezt a diákok nem vállalták. A november 1-jei újvidéki tragédiával kapcsolatos őrizetbe vételek, a szerb építési miniszter és Újvidék polgármesterének lemondása sem hatotta meg őket. A kínai támogatással épülő Belgrád–Budapest- gyorsvasútvonal teljes dokumentációjának, köztük a szerződések nyilvánosságra hozását követelik.
Orbán Viktor barátja
A diáktüntetők nem állnak szóba Vučić államfővel. Nem beszélnek a politikusokkal. Nincs vezérük és nem kötődnek egyik politikai párthoz sem. Talán a legjobban tiltakozómozgalomként jellemezhetők. Interneten szerveződnek. De úgy tűnik, nem is kell szervezni őket és a támogatóikat, mert jönnek maguktól. Fűti őket a lelkesedés és a kétségbeesés. Úgy érzik, esélyük van az országban kialakult helyzeten változtatni. A válságból lázadással keresik a kiutat.
Békés, hedonista, egyenlőségre törekvő társadalmat akarnak, ezt a niši nyilatkozatban ki is hirdették. Amennyiben ez megvalósulna, a világ legjobb országa lehetne Szerbia, csak az a baj, hogy reálisan nézve ez utópia. De változásokat indíthat el.
Itt Magyarországon azért is érdekes, mi történik Belgrádban, mert Orbán Viktor miniszterelnök szoros barátságot ápol Aleksandar Vučić szerb államfővel és Milorad Dodikkal, a Boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökével. Orbán Viktor erőteljesen támogatja Szerbia EU-csatlakozását. A vajdasági magyarok Fidesz-közeli legnagyobb pártja, a Vajdasági Magyar Szövetség is a szerb kormány politikáját támogatja, több fontos pozíciót töltenek be az ottani kormányban.
MÁRCIUS 15.
Zoran Đinđić, a Szerb Köztársaság ötödik miniszterelnöke elleni merényletet 2003. március 12-én követték el Belgrádban, a Szerb Köztársaság Kormánya épületének udvarán. A merénylet rendkívüli állapothoz vezetett Szerbiában, a rendőrségi hadművelet során 11 665, szervezett bűnözéssel kapcsolatban álló személyt tartóztattak le. Đinđić emlékére jelölték ki a diákok a tüntetés időpontját.
Vezető kép: BBC