Egy hónapon keresztül mindennap megmártózott a jéghideg Balatonban Tamási Györgyi, az aszófői Levendula-labirintus tulajdonosa. Facebook-posztban tudatta az érdeklődőkkel, hogy teljesítette újévi fogadalmát, 31 napon át rendszeresen csobbant a téli Balatonban. Köszöni, jól van, sőt egészen felpörgött a jeges fürdő embert próbáló kihívásnak a teljesítésével.
Terjed az „őrülete”, egyre többen csobbannak a Balatonban, újévkor például tömegesen is. A csopaki strandon is látni telente a testüket próbára tevő bátrakat derékig a vízbe gázolni. Nem is olyan régen még dideregve néztük a partról Schirilla Györgyöt, amint elmerül a jeges vízben. Mára a jelek szerint a rekreáció közkedvelt részévé vált ez a módszer. Ami persze korábban sem volt ismeretlen, gondoljunk csak a szaunázókra, akik a forrót a hideggel felváltva kombinálják. Illetve a profi sportolóknál is régtől fogva alkalmazzák.
Mára azonban már szinte egész üzletággá vált. Tanfolyamokat tartanak különféle guruk, akik elmagyarázzák, agyban dől el a hideg érzés. Ha nem akarod, akkor nem fázol. Sportos alkatú emberek, akik törődnek a testükkel, hideg vizes dézsát raknak ki az eresz alá, hogy edzés után otthon megmártózva újjászülessenek.
Jeges fürdő pro és kontra
Az orvosi fizikoterápiában, de a szaunázás során is közismerten jó hatással lehet az erekre, a bőrre, energikusabbá tesz, erősítheti az immunrendszert. Sportolóknál segítheti a terhelés utáni regenerációt, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású. Hatására az izmokban gyorsan helyreállnak az energia-, oxigén- és egyéb anyagok tartalékai. Ezenkívül a hideg vízbe merülés során adrenalin és dopamin szabadul fel, ami azt jelenti, hogy éberebben, tudatosabban és jobban összpontosítva száll ki az ember a fürdőből. Egyszerűen fogalmazva, a jeges fürdő pozitív „sokkterápia”, aminek számos jó hatása van a testi és lelki egészségre egyaránt.
Annak ellenére, hogy számos előnnyel jár, az orvosok figyelmeztetnek: nem való mindenkinek! Kerüljék a jeges fürdőt a szív- és érrendszeri betegségben, valamint légúti betegségben szenvedők. A hideg stressznek való kitettség a szív- és érrendszer provokálásához vezethet, ami érzékenyebb embereknél életveszélyes lehet.
A vezető képen: Schirilla György. Fotó: Komka Péter/MTI