Őszintén meglep minket, hogy a területvásárlási elképzeléseket semmiféle társadalmi vita nem előzi meg. A „többség” titkolózik, a városban élők utólag értesülnek csak egy szűk elit döntéseiről, azok esetleges következményeiről – mondja Katanics Sándor önkormányzati képviselő, a Demokratikus Koalíció–Szakszervezet frakció vezetője.
Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata 17 fős képviselő-testületéből a Demokratikus Koalíció–Szakszervezet frakció három képviselője nemmel szavazott a Vár u 10. szám alatt található volt Veszprémi Piarista Gimnázium épületének eladására.
Áraránytalanságok
– Nem értjük, hogyan tudott a város képviselő-testülete olyan felhatalmazást adni támogató szavazatával a város polgármesterének, hogy 500 millió forintért a város legértékesebb területén található ingatlant eladhassa az egyháznak – mondta Katanics Sándor, amikor az ingatlaneladásokkal kapcsolatos álláspontjáról kérdeztük. – Akkora összeget sem kap a volt középiskoláért, egy műemlék épületért a város, amennyiért most megveszi a volt szikvízparkoló területének egy részét.
A képviselő igen furcsának találja, hogy a volt középiskola épületének eladására már tavaly novemberben voltak elképzelések, de értékbecslés akkor még nem született. Az egyház az államtól kapott 500 millió 250 ezer forintot.
– Mily véletlen, hogy az értékbecslés során megállapították, hogy pont 521 milliót ér az ingatlan. A város, élve a kimondottan erre a célra meghozott törvény adta lehetőséggel (még meghirdetni sem kell az értékesítést), most eladja az ingatlant az értékbecslésnél 21 millióval olcsóbban, pontosan 500 millióért, ami több mint furcsa – mondja a képviselő.
Élményfürdő, uszoda, aréna
– Amikor a sportuszoda építésének a gondolata felvetődött, még szervezett Veszprémben konzultációt a Fidesz arról, hova kerüljön az épület. Arról, hogy élményfürdő létesüljön-e a beruházás helyett, vagy annak részeként, már nem. Nem titok, hogy a veszprémiek jobban szerettek volna élményfürdőt. Ígérték ugyan, hogy lesz majd egy második ütemben az uszoda mellett az is, de arról azóta szó nincs.
A képviselő kitért arra is, hogy a Veszprém Aréna épületét mindenféle társadalmi vita nélkül adták át az államnak, mondván, az adófizetők pénzéből végül az állam egyenlítette ki a számlát. Az az ígéret, hogy tanórák keretében fogják a csarnokot használni a város diákjai is, régen feledésbe merült. Várhatóan így fognak a sportuszodában is lehetőségekhez jutni a diákok, a versenysport igényeinek kielégítése mellett.
Nocsak, euróban fizetünk a bútorgyárért?
– Visszatérve az éppen aktuális döntésekre: drágán vettük a volt bútorgyár területét. Valójában ötmillió eurót és plusz 55 millió forintot fizet érte az adófizető. Ugyanakkor olyan épületet is megvásárolt a telek részeként a város (a volt bemutatóterem épülete), amelyre szerintünk nincs szüksége az önkormányzatnak.
– Várhatóan továbbá, hogy úgy 900 millió forintot fog hamarosan adni a város a volt szakszervezeti székház épületéért. Hogy pontosan mennyit, ezt még azért nem tudjuk, mert a volt bútorgyári terület megvásárlásának elképzelésével párhuzamosan nem került a testület elé az a javaslat, ami az SZMT székház épületének a megvásárlására vonatkozik. Ugyanakkor tudjuk, hogy a kormány által az adófizetők pénzéből erre a célra elkülönített keretösszegből, a bútorgyár területének megvásárlása után, még ennyi maradhat.
Jó üzlet a szikvízparkoló
– És itt van a volt szikvízparkoló, aminek a tulajdonosa kimondottan előnyös üzletet kötött a várossal. Ott épül (egy hirtelen jött ötlet alapján) a digitális élményközpont, ami, úgy tűnik, nem volt drága az önkormányzat számára. Szerintünk meg igenis az volt, arról nem is szólva, hogy közös lónak túros a háta: az eladó, a várossal kötött szerződése értelmében a majd megépülő parkolókból 40 fedett parkoló használati jogát is megkapja – mondja Katanics, aki szerint ezeknek a történeteknek az olvasata több mint furcsa, és hozzáfűzi:
– Úgy születnek a veszprémiek következő évtizedeire nagy hatással bíró döntések, hogy ezekből a döntésekből az itt élők előzetes véleményének a megismerése rendre elmarad.