A kormány már megint titkosítással teszi próbára az emberek türelmét: hivatalosan semmit sem tudunk arról a 10 évre titkosított tanulmányról, amelyet a kormány rendelt meg (több mint 300 millió forintért), és amely világos képet ad az egészségügy helyzetéről, reformjavaslatokat tesz az átalakításához.
Példátlan létszámcsökkenés következett be egy év alatt a magyar egészségügyben: tavaly májusban valamivel több mint 122 ezren, idén ugyanebben a hónapban már csak 115,9 ezren dolgoztak az ágazatban. A szakmában dolgozóknak a járvány elleni védekezés – a becslések szerint – 20–30 százalékos bevételkiesést jelentett.
– Ez a hat és félezer alkalmazott egészen biztosan hiányzik az ellátásból – nyilatkozott Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke a Népszavának.
Szerinte az érintettek döntően a legutóbbi hónapokban hagyták el a pályát. A szakszervezeti vezető nem tudta megmondani, hogy pontosan mi okozta a mostani példátlan létszámcsökkenést. Hangsúlyozta, meggyengült egészségügy áll szemben a járvány következő hullámával.
Sok dolgozónak átmenetileg megszűntek a kiegészítő jövedelemszerzési lehetőségei, ugyanis a szakdolgozók felének-kétharmadának – az orvosok közül szinte mindenkinek – van „békeidőben” másodállása. A normális megélhetésükhöz heti 40 óra helyett 60-at, sőt, ügyeletekkel együtt még többet dolgoznak az orvosok, nővérek, szakdolgozók. A veszélyhelyzet kihirdetésekor viszont megtiltották a külföldön vagy itthon végzett pluszmunkát.
Nehéznek ígérkezik a második hullám a szociális ágazatban is. Soós Adrianna szerint ott ugyanis 13 ezerrel apadt az alkalmazottak száma. A szociális gondozók anyagi helyzete rosszabb, mint az egészségügyi dolgozóké, legalább százezer forinttal alacsonyabb a keresetük, és a központi egyszeri 500 ezer forintos jutalomból is kimaradtak.
A járvány idején – bármit is harsogott a propaganda – az egészségügyben dolgozók nem érezhették úgy, hogy megvédi őket a kormányzat, a védőeszközökhöz hosszú hónapokig alig vagy egyáltalán nem jutottak hozzá. Az egészségügyiek veszélyeztetettségét jelzik a nemzetközi adatok is: 15–20 százalékuk fertőződött meg a járvány alatt. Ennek ellenére nálunk nem is tesztelték őket módszeresen.
[stextbox id=”warning”]Ujhelyi István, az Európai Parlament szocialista képviselőjének hivatalos, szerkesztett politikusi oldala: „ Még épp határidőn belül, pár perce megérkezett a hivatalos válasz a Belügyminisztériumtól a több mint 300 millió forintért megrendelt egészségügyi tanulmánnyal kapcsolatban. Ahogyan Bangóné Borbély Ildikó írásbeli kérdésére, úgy az általam beadott közérdekű adatigénylésre is az a válasz érkezett, hogy a belügyi tárca tíz évre titkosította a hivatkozott dokumentumot…Ha kell, akkor bíróságon fogom kiperelni a dokumentumot. A magyar embereknek joguk van megtudni, hogy mit tartalmaz az adóforintjaikból fizetett szakmai jelentés!”[/stextbox]