„Nagyon bízom benne, hogy félreértésről van szó” – nyilatkozta még január 9-én dr. Navracsics Tibor, az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter az Erasmus-ösztöndíjjal kapcsolatos fejleményekre. Most úgy tűnik, sok diák és tanár számára már idén ősztől megszűnik a részvétel lehetősége az Erasmus+-programban.
Január elején a legfontosabb hazai hírek egyike volt, hogy nem mehetnek erasmusra azok a hallgatók, akik olyan felsőoktatási intézménybe járnak, amelyet valamely kormányközeli alapítvány tart fenn és üzemeltet. Brüsszel a finanszírozást ideiglenesen függesztette fel, mert összeférhetetlennek tartja, hogy a privatizált, de még állami finanszírozásban részesülő egyetemek kuratóriumaiba fideszes politikai kinevezettek kerültek.
Navracsics Tibor akkor az RTL Híradójának megkeresésére azt mondta, nagyon bízik benne, hogy félreértésről van szó.
Január 18-án a Partizánnak már azt nyilatkozta, hogy lemond, ha az ő hibájából nem lesznek Erasmus-pénzek. (A videó alá az egyik kommentelő ezt írta: Hogy lehet egy órán keresztül semmire sem válaszolni! Elképesztő és felháborító!)
Pár nappal később, január 24-én a tárca nélküli miniszter az oktatásért és a költségvetési ügyekért felelős uniós biztosokkal tárgyalt a befagyasztott támogatásokról. Navracsics Tibor már korábban is többször hangoztatta, hogy a kormány nyitott a jogszabályi módosításokra. Amennyiben nem sikerül megegyezni az Európai Bizottsággal, az aktív politikusok kivonulhatnak a modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványok kuratóriumaiból. Ez a G7 szerint 34 politikai köztisztviselőt: minisztereket, kormánybiztosokat és államtitkárokat érintene.
– Öt perc alatt csatát nyertünk Brüsszelben – mondta január 25-én. – Szerintem két, nem túl bonyolult jogszabály-módosítással mindkét aktát lezárhatjuk már márciusban.
Egy hónappal később, február 22-én már egészen optimista volt. Szerinte áprilisban, májusban már döntés is születhet az ügyben, így akár már a nyáron kaphat Magyarország uniós forrásokat az Erasmus+ és a Horizont kutatási program fedezéséhez.
A hvg.hu két nappal ezelőtt, július 17-én megírta: akár 4500 hallgató is kimaradhat a lehetőségből, hogy egy fél évet más uniós országban tanuljon.
Nincs újdonság a magyar csomagban
A tárca nélküli miniszter tegnap az ATV-ben járt. Elmondta: a kormány mindent teljesített, a bizottságtól függ az Erasmus-pénzek érkezése.
Ma pedig megérkezett Johannes Hahn költségvetési biztos válasza Navracsics tegnapi állítására. A politikus szerint továbbra is várják a magyar kormánytól a jogállamisági eljárásban zárolt 6,3 milliárd euró feloldásához szükséges korrupcióellenes intézkedések teljes végrehajtását. Idetartoznak azok a jogszabályok és rendelkezések, amelyek feloldanák az Erasmus+ oktatási csereprogram és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési program leblokkolt finanszírozását is. Jelenleg 21, modellt váltott magyarországi egyetem van kizárva ezekből az európai együttműködésekből az irányító testületeikre jellemző összeférhetetlenség miatt.
Johannes Hahn a Népszava kérdésére megerősítette: ha záros határidőn belül nem sikerül megállapodni, majd aláírni a szerződéseket az uniós támogatásokat kezelő Tempus Közalapítvány és a felsőoktatási intézmények között, akkor sok diák és tanár számára már idén ősztől megszűnik a részvétel lehetősége az Erasmus+-programban.
A költségvetési biztostól azt is megkérdezte a Népszava újságírója, hogy hol tartanak a megbeszélések az összeférhetetlenség megszüntetését szolgáló feltételek teljesítéséről. Navracsics szerint ugyanis azért nincs előrehaladás, mert az Európai Bizottság egy hónapja nem reagál a legfrissebb magyar javaslatokra. Hahn megerősítette, hogy valóban megkapták a magyar csomagot, de abban nincs újdonság, ezért nehéz rá válaszolni.
Szóval Navracsics kincstári optimizmusa kissé elhamarkodott volt, és nem is elég ahhoz, hogy megoldódjon ez a kényes ügy.
Fotó: Németh Dániel/444