Döbbenetes nemzetközi jelentés igazolja a szakszervezeteket. A béremelés nem irreális elvárás a részükről: bőven van rá pénz a vállalatoknál. A magyar cégek ugyanis 34 ország közül a legnagyobb mértékű extraprofitot zsebelték be. Eközben nálunk romlott leginkább a fizetések valódi értéke – írja a Nyomtass te is!
A magyar munkavállalók szenvedték el a legdrámaibb reálbérveszteséget a vizsgált 34 ország közül, amelyek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagjai. Az átlagosan 3,8 százalékhoz képest a hazai bérek 15,6(!) százalékkal érnek kevesebbet. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) felszólította a kormányt, megfelelő gazdasági intézkedésekkel törje le a „kapzsiságinflációt”, s érezze kötelességének az évközi minimálbér-emelést legalább az inflációhoz igazított mértékben. A munkáltatóktól pedig azt várja a MASZSZ, hogy évközi korrekciókkal kezeljék a bérek reálértékének drasztikus csökkenését. A 34 országot vizsgáló jelentés megdöbbentette a szakszervezeteket. Kiderült ugyanis, hogy minden korábbi elképzelésnél is több pénz van a vállalatoknál – írja közleményében a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
Az OECD összegzése megállapítja, hogy a csatlakozott 34 országból a hazánkban működő cégek szerezték meg a legtöbb extraprofitot. 2019 óta a bérköltség 30, míg a profit 60 százalékkal növekedett. Ez azt jelenti, hogy a kiemelkedően magas haszon és az alacsonyan tartott bérköltség között egyre nagyobbra nyílik az olló.
– Ez a kapzsiságinfláció ismérve – szögezi le Zlati Róbert, a MASZSZ elnöke. – Mostantól egyértelmű, hogy a béremelés nem irreális elvárás. A cégeknél bőven van pénz a béremelésre, az évközi korrekcióra.
A Nyomtass te is! friss számának további témái:
– Pórul járt egyetemisták
– Zuhan az ipari termelés
– Reménytelen lakáshoz jutni
– „Vigyétek a kínai szennyet Felcsútra!”
– Még mindig 20 százalék felett az infláció
– Hosszú hétvégék 2024-ben
Olvassa, nyomtassa, terjessze! Innen töltheti le.