A tesztelt 21 csokoládéízű fehérjepor közül 20 termék nem felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak. Továbbá probléma akadt még többek között a fehérje-, aminosav- és édesítőszer-tartalommal, valamint a weboldalakon szereplő jelölésekkel is – a Nébih közleménye szerint.
A Szupermenta program a korábbi, növényi fehérjepor tesztjének folytatásaként ezúttal az állati eredetű fehérjeporokat tesztelték. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) –szakemberei összesen 21 tejsavófehérje-alapú, csokoládé ízű terméket vizsgáltak. Ezekből kilenc magyar és tizenkettő külföldi előállítású volt. Az viszont jó hír, hogy nem tartalmaztak doppingszert. Utóbbit a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központ Analitikai Laboratóriumában ellenőrizték. A szúrópróbaszerűen kiválasztott termékeket ebből a szempontból rendben találták a szakemberek.
A Nébih laboratóriumaiban többek között a termékek fehérje-, cukor-, édesítőszer-, aminosav-, nehézfém-, valamint vitamin- és ásványianyag-tartalmát vizsgálták. A porok fehérjetartalma 67,9 és 86,7 százalék közötti alakult. A mérési eredmények négy esetben nem feleltek meg a csomagoláson feltüntetett értéknek, ugyanis a termékek valós fehérjetartalma az alsó tűréshatár alatt volt. A laboratóriumi vizsgálatokból kiderült, hogy öt termékben a mért aminosav mennyisége eltért a csomagoláson feltüntetett értéktől. Egy fehérjepor szukralóz édesítőszer tartalma pedig meghaladta a rendeletben meghatározott határértéket – tette közzé a Nébih.
További két édesítőszerrel készült termék sem felelt meg a vonatkozó jogszabályi előírásoknak, mert a csökkentett energiatartalmuk nem igazolt. A dúsított élelmiszerekre vonatkozó jogszabálynak két termék nem felelt meg, ugyanis egy fehérjepornál a hozzáadott vitaminok, egy másik esetben pedig a magnézium napi táplálkozási referenciaértéke nem érte el az elkészített italban az előírásoknak megfelelő minimum 7,5%-ot. A tesztelt fehérjekészítmények közül mindössze egy felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak – a Nébih tesztje alapján.
A fehérjeporok kedveltségi vizsgálatán szakértő és laikus kóstolók pontozták a termékeket. Az értékelésük alapján ugyan kialakult egy rangsor, azonban a hatósági ellenőrzés eredményeit figyelembe véve, egyik termék sem érdemelte ki a Szupermenta-emblémát.
A fehérjeporok, vagy közkeletű nevükön a proteinek legfőképpen a testépítők, futók és más sportolók körében népszerűek, mert minden előkészület nélkül, gyorsan fehérjéhez jut általuk az ember. Ahogy a vegán étkezés, úgy a növényi alapú fehérjeporok is elterjedőben vannak. Ezeket múlt év végén vizsgálta a Nébih .
A növényi alapú fehérjeporok terméktesztjén még rosszabb eredmények születtek, mint az állati eredetű proteinek vizsgálatán. A tesztelt 17 növényi alapú termék mindegyike ellen hatósági eljárás indult, ugyanis egyik sem felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak. Ezen felül négy terméknél élelmiszer-minőségi, egy esetben pedig élelmiszer-biztonsági hibát is megállapítottak a szakemberek. Nem jelölt szójatartalom miatt – még a tesztfolyamat elején – egy termék visszahívását is elrendelték a hatósági felügyelők.
Az izmok megtartásához és építéséhez sok energia kell fehérjeformátumban. Valljuk be, sokunknak nehéz sima étkezésekkel bevinni a megfelelő mennyiséget, ráadásul ideális lenne mindent nyersen…
Vezető kép: Szakértő és laikus kóstolók is pontozták a proteineket. Azonban mivel egyik termék sem felelt meg az előírásoknak, ezért egyik sem érdemelte ki a Szupermenta-emblémát. Fotó: iStock