Akárcsak tavaly, idén is három fiókát neveltek a gólyák az Árpád utcai fészekben. És ugyanúgy mint tavaly, idén is nagy érdeklődés kísérte a meggyűrűzésüket. Szülők, nagyszülők, gyerekek, unokák várták türelmesen a szakembereket, akik kis késéssel Ajkarendekről, az ottani fészek mellől érkeztek. Az élmény megérte a várakozást.
Az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) megyei csoportjának tagjai az E.ON szakembereivel közösen itt fejezték be az idei gólyagyűrűzést. Öt nap alatt 156 fiókára tettek gyűrűt a vármegye településein, és csak ma 12 gólyafészket kerestek fel. A gólyák Magyarország legnépszerűbb madarai közé tartoznak.
Megtudtuk, hogy a legtöbb lakott gólyafészek Ősiben van, összesen tizenegy! Forintos Viktor, a helyi MME tagja elmondta, hogy a gólyák szeretik egymás közelségét, szívesen szerveződnek telepekbe. Főleg akkor, ha a közelben bőségesen találnak élelmet, hiszen a fiókák étvágyát nehéz kielégíteni. Mi, veszprémiek két gólyapárnak örülhetünk évek óta, akik hűségesen visszatérnek hozzánk minden tavaszon. A másik fészek lakóinak Kádárta az otthona.
(A galéria bármely képre kattintva megnyílik!)
A fészekből az E.ON-osok emelték ki a kisgólyákat, majd Széplaki Imre és Forintos Viktor helyezték el a kissé megszeppent, csendesen lapító fiókák lábára a gyűrűket. Biztonsági okokból idén sajnos nem lehetett őket megsimogatni, mert elvileg a gólyák populációját is veszélyezteti a madárinfluenza. Ezért aztán egy szokatlan műveletre is sor került, mindhárom gólyafiókától mintát vettek a popsijukba dugott tamponos pálcikával. Az őket körülguggoló gyereksereg persze ezt is nagy érdeklődéssel figyelte.
Még egy érdekes információ elhangzott: egy-egy fészekben maximum hat fióka nevelkedik, de ez meglehetősen ritka. Monostorapátiban azonban belehúztak a szülők, ősszel onnan hat süvölvény gólya fog szárnyra kelni, hogy megtegye a sok ezer kilométeres utat Afrikáig.