Lehet, hogy megússzuk? A hét eleji esős napok után június 8-ára, Medárd napjára már jó időt ígérnek az előrejelzések idén. Közismert hiedelem szerint, ha Medárd napján esik, akkor 40 napig esik.
Aki megfigyeli, vagy utánanéz ennek a hiedelemnek, kiderül, hogy akár az időjárás-statisztika, de a meteorológia is alátámasztja. A tudományos magyarázat a nyári monszunnal hozza kapcsolatba a Medárd-nap körüli kiadós esőzéseket. Június eleje változást szokott hozni a hőmérséklet-emelkedésben és a felhőzet alakulásában. A felmelegedés megtorpan, a felhőzet pedig szaporodik. Ez az időjárási törés az óceán és a szárazföld közötti hőmérséklet-különbség miatt jön létre, és ilyenkor hűvös óceáni légtömegek nyomulnak a szárazföld belseje felé. Ennek hatására a kontinensen lehűl a levegő és tartós esőzések következnek.
Ez a jelenség természetesen nem mindig június 8-án következik be, van amikor előbb, van amikor később. De a megfigyelők hosszú évszázadokon keresztül leggyakrabban éppen ekkor észlelték.
A 40 napos eső persze bibliai túlzás, vélhetően a 40 napos özönvíz távoli emlékének lecsapódása. De ilyenkor, amikor már napoznánk, strandolnánk a legszívesebben, egy hét esőzés is felér egy örökkévalósággal. Medárd napján viharoktól is tartottak, mert előfordult, hogy a jégeső elpusztította a termést.
Napjaink városi embere már akár élvezni is képes a nyári zivatarokat, hiszen nincs kiszolgáltatva közvetlenül az időjárásnak. Akár meg is kívánhatjuk, az élvezet kedvéért kiállni a zivatarba, fedetlen fővel, ahogy Márai írja: „várni az égzengést, farkasszemet nézni a sötét éggel és a felhőkkel, tudni, hogy Valaki a kezében tart.”
Fotó: stylist