Pénzsóvár csalók próbálják hamis adományozási felhívásokkal kihasználni az Ukrajnában dúló háborút – figyelmeztet hazánk egyik legjelentősebb IT-biztonsággal foglalkozó cége, a Sicontact Kft. Ahogy a krízis súlyosbodik, egyre több gátlástalan hiéna igyekszik a maga javára fordítani a tragédiát.
A cég kutatói rengeteg olyan weboldalt fedeztek fel, melyek jótékonysági célokra hivatkozva próbálnak pénzt kicsalni a jóhiszemű netezőktől. Érzelmekre ható, hamis felhívásokat tesznek közzé, kihasználva az emberek együttérzését az ukrán néppel. Ezek a honlapok jellemzően ködösítve fogalmazzák meg a „segély” felhasználásának módját, alaposabban megvizsgálva pedig az is kiderül, hogy egyikük sem képvisel legitim hivatalos szervezetet.
A kibertámadók kéretlen e-mailekben, közvetlenül is bepróbálkozhatnak, ne dőljünk be ezeknek sem! A szívhez szóló, segélykérő leveleket gyakran aljas csalók írják és küldik szét szerte a világban. Mivel az ukrán humanitárius válság továbbra is a címlapokon szerepel, a hiénák folyamatosan keresik az újabb módszereket, hogy a háború által érintett, kiszolgáltatott emberek nyomorából gazdagodjanak. Ha adományozni szeretnénk, érdemes megfogadni néhány jó tanácsot. Ezzel nemcsak őket lehetetlenítjük el, de a saját kiberbiztonságunkat is védjük.
- Gondosan ellenőrizzük adakozás előtt, hogy pontosan milyen alapítványt, vagy szervezetet támogatunk. Ragaszkodjunk az ismert, nagy múltú megbízható szervezetekhez, amelyek valamilyen formában vagy akár partnereiken keresztül jelen vannak Ukrajnában.
- Adományozzunk közvetlenül a webhelyükön keresztül, vagy forduljunk egyenesen az adott jótékonysági szervhez útmutatásért.
- Legyünk óvatosak a pénz átutalására vagy ajándékutalványok küldésére vonatkozó kérelmekkel, az ismeretlen feladóktól származó kéretlen e-mailekkel és közösségimédia-üzenetekkel.
- Még a látszólag megbízható forrásokból érkező üzenetekkel is érdemes vigyázni és alaposan ellenőrizni azok hitelességét. Vegyük fel a kapcsolatot közvetlenül a feladóval telefonon vagy e-mailen keresztül.
- Legyünk szkeptikusak a jótékonysági szervezeteket népszerűsítő közösségimédia-tartalmakkal, amíg nem ellenőriztük, hogy valóban legitim szervezetről van-e szó, a lájkok száma sem hitelesíti annak valóságtartalmát.
- Ne engedjünk az indokolatlan pszichológiai nyomásnak, bűntudatkeltésnek, hiszen a csalók éppen ez a sürgetést használják fel arra, hogy minél előbb átgondolatlan adakozásra késztessenek minket.
Fotó forrása: hu.euronews.com