A veszprémi Agórában kéthetente tartja összejövetelét a Horizont dobkör Franczia Dániel mentálhigiénés szakember vezetésével. Indulásukkor a fogyatékkal élő gyerekek szüleinek szervezték a programot, aztán idén nyitottak. Mert kibeszélni és kidobolni valója más szülőknek is lehet.
– Van kedved beülni közénk?
– Persze, de sose próbáltam.
Kezembe adták a dobot meg a ritmuskottát. Tamm, ta-tamm-ta, tamm-ta-ta-tamm-ta… Annyira nem is nehéz. És minden, amin rágódtam idefelé, egyszerre nagyon messzire került.
A tíz éve működő AutiSpektrum Egyesület elnöke, Brokés Judit hívott meg a Horizont dobkör foglalkozására, ami minden alkalommal egyórányi mentálhigiénés beszélgetésből, majd egyórányi közös dobolásból áll.
– A dobolás vezeti le mindazt a feszültséget és stresszt, ami a problémák megbeszélése során keletkezik – magyarázta.
Juditnak nagy gyakorlata van már a „pénzteremtésben”. Az egyesület jórészt pályázati forrásokból működik. Igyekeztek élni az EKF nyújtotta lehetőséggel is. A Horizont dobkör mellett az integrált zenés játszóházukkal is eredményesen pályáztak, így ezek a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával valósulhattak meg.
A zeneterapeuta által vezetett zenés játszóházba havonta egyszer óvodás és iskolás gyermekeket várnak. Fogyatékkal élőket és egészségeseket egyaránt, mivel a foglalkozások célja és lényege a kis korban elkezdett edukáció a „másság” megértésére és elfogadására.
Jövőre új pályázatokkal folytatják a munkát, mert Juditnak – mint tíz év óta mindig – ezer terve van. Én meg komolyan fontolgatom, hogy visszamegyek közéjük dobolni. Tamm, ta-tamm-ta, tamm-ta-ta-tamm-ta… Ez volt az első lecke, de talán a többivel is elboldogulok.