2015-höz képest 2021-re a kórházi fertőzések előfordulása mintegy két és félszeresére nőtt. A Direkt36 sorozatának első része.
A Direkt36 oknyomozó portál újságírói a kórházi fertőzések „nyomába eredtek”. Cikksorozatuk beharangozóját portálunk is közölte. A sorozat első részéből megtudhatjuk, hogy Budapest kórházaiban a bejelentett fertőzések alapján sok a probléma, de vidéken is több városi kórházban hasonló a helyzet. A legkritikusabb osztályok az intenzívek, a sebészetek és a belgyógyászatok, de találtak olyan esetet, amikor a pszichiátrián harapóztak el a fertőzések. A betegek halálát a kórházak csak nagyon kis százalékban tudják be a kórházi fertőzéseknek, közben azonban a fertőzéses esetek 30–40 százalékában a beteg meghal.
A Direkt36 elemzése többek között a budapesti Jahn Ferenc, a Károlyi Sándor, a Szent János és a Bajcsy-Zsilinszky kórházakban mutatott ki nagyobb bajokat. Az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók esetében Cegléd, Eger, Pápa kórházai szerepeltek nagyon rosszul.
A kórházak rangsorában a multirezisztens kórokozók miatti fertőzések gyakorisága alapján a 84 intézményből a veszprémi kórház a 29. helyen szerepel. A Clostridium difficile fertőzések gyakorisága alapján a 43-on, a véráramfertőzések gyakorisága alapján a 15-en.
Az összehasonlítás alapját képező adatok keletkezése óta eltelt években egyértelműen romlott a helyzet a kórházi fertőzések terén, ami jól látszik az NNGYK országos statisztikáiból. Valójában a 2010-es évek folyamán Magyarországon a kórházak által bejelentett kórházi fertőzések száma némi kilengéssel, de lényegében évről évre emelkedett mindhárom olyan fertőzéstípus esetében, amelyről kötelező adatokat gyűjteni. Ráadásul a valóságban még több fertőzés történik, csak azok egy részét a kórházak nem jelentik az NNGYK felé, vagy nem veszik észre.
Az egészségügyért felelős Belügyminisztérium és az Országos Kórházi Főigazgatóság nem válaszolt a portál kérdéseire.
A vezető képen a veszprémi kórház