Két jogászt talált Orbán Viktor a lemondott köztársasági elnök és az EP-listavezető helyére. Sulyok Tamást tökéletes választásnak hirdetik, Deutsch Tamás pedig sok poszton kipróbált Fidesz-alapító. A nehezebb feladat kipipálva: elnökjelölt és listavezető már van, főpolgármester-jelölt még kerestetik. Kik a jelöltek?
A Balaton-parti összetartáson nevezte meg a jelölteket a kormányfő a váratlanul lemondott köztársasági elnök és a vele együtt távozó EP-listavezető megüresedett helyére. Az alkotmánybíróság elnöki tisztét nyolcadik éve betöltő Sulyok Tamást köztársasági elnökként kívánják látni az ország élén, őt nevezte a legalkalmasabbnak Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője.
Magyarország hetedik köztársasági elnöke lehet Sulyok Tamás, aki 2014-ben szinte a semmiből bukkant elő az alkotmánybíróságban. Egy év múlva elnökhelyettes lett, újabb egy esztendő múlva viszont az elnöki posztra jutott.
Személyében nem először lesz az országnak jogtudományokban jártas első embere. Egyébként pedig onnan jött, ahonnan Novák Katalin: Szegeden dolgozott ügyvédként. Gyermekkorában tanár akart lenni, de édesapja lebeszélte, hogy abból nem lehet megélni, így két bátyját követte a jogi pályán. Családjában a legkisebb gyermek, otthonról hozta anyanyelvi szintű német nyelvtudását. A szinte kötelező angol mellett az olasszal is nagyszerűen boldogul. Alkotmánybírói, elnöki teendő mellett a szegedi egyetemen alkotmánytant tanít.
A jelöltek közül a másikat, a Brüsszel ellen újra bevetendő Deutsch Tamást jobban ismeri a magyar közvélemény. A júniusi uniós választás listavezetője Orbán régi harcostársa, együtt alapították a Fideszt. Univerzális figura, volt például ifjúsági és sportminiszter, de az idő tájt még a kormányfő igényes volt, addig nem lépett életbe kinevezése, míg Deutsch nem szerezte meg jogi diplomáját. Tárcanélküliként is hűen szolgálta Orbánt, Brüsszelben gyakran keménykedik. Például simán lehazugozta az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent. Politikai gombnyomásaiban hiba nem lesz, az óvatosak úgy vélik, életmódja okozhat kínos fejfájást.
Az ellenzéki pártok már most kijelentették, Sulyok Tamás nem alkalmas a nemzet egységének megtestesítésére. Náluk mások a jelöltek. A Momentum még a szavazásban sem vesz részt. A Párbeszéd Kaltenbach Jenő jogtudóst, az LMP Hack Péter alkotmányjogászt, a Mi Hazánk Csath Magdolna közgazdász professzort jelöli köztársasági elnöknek. Az MSZP a 2022-es gyermekvédelmi népszavazás miatt nem fogadja el, Orbán kiszolgálójának tartja.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) megbízásából Nehéz-Posony Kata ügyvéd – két szülő és egy gyermek képviseletében – fordult az alkotmánybírósághoz, hogy semmisítse meg a négy népszavazási kérdést jóváhagyó kúriai végzéseket. Az alkotmánybíróság azonban csak egy alkotmányjogi panasszal foglalkozott érdemben, hármat érdemi vizsgálat nélkül visszautasított.
Vezető képünkön a parlament. Forrás: országgyűlés