– Történelmi pillanat. Tavaly december óta folyton ezt ismételgetjük – mondta a Kabóca Bábszínház épületének avatóünnepségén az intézmény új igazgatója, Markó Róbert.
– Amikor először beléptünk az épületbe, az történelmi pillanat volt, amikor először fölkapcsoltuk a lámpát, az szintén, amikor először leoltottuk, az is – viccelődött. – És hát ez a mostani esemény is történelmi pillanat.
Markó Róbert elmondta: a Kabóca társulata szeretné megmutatni, milyen fajta színházat képzelt el. Szerinte a tradíció mellett fontos az innováció is. A Kabóca Bábszínház ennek a kettőnek a helyes arányát fogja keresni a következő években.
Magyarország szinte minden bábszínházának képviselőin kívül az igazgató köszöntötte az alapítókat: Sarkadi Nagy Lászlót és Végh Zsoltot, valamint a többi korábbi igazgatót, Kovács Gáborjánt, Székely Andreát és Szőke Kavinszki Andrást. (Utóbbi nem volt jelen az avatón.)
– Sok harccal bíró nyolc év volt, de erről ne beszéljünk, mert itt ér bennünket a húsvét – idézte fel a kezdeteket Végh Zsolt. – 1992-ben alapítottuk meg a Kabóca Bábstúdiót, 2001-ben intézményesült a kezdeményezésünk, és 2005-ig vezettük a bábszínházat. Örömmel hagytuk Veszprém városára és az utókorra. Egyetlen dolog hiányzott: az épület. Ebben most lett sikeres a színház.
– A Kabóca 2001-ben teljes jogú tagja lett a bábos társadalomnak – hangsúlyozta Markó Róbert. – Ez egy rettentően befogadó és nyitott szakma, amely teljesen egységes, itt nincsenek árkok. A mai világban nagyon jó egy olyan szakma része lenni, amelyik ennyire összefog.
A megjelenteket Asbóth Anikó, a Magyar Bábművészek Szövetségének elnöke nevében Kocsis Rozi, a győri Vaskakas Bábszínház vezetője köszöntötte:
– Nem vagyunk hozzászokva, hogy kapunk egy épületet. Mi ugyan kaptunk egy óriásit, de 14 év alatt, míg idáig jutottunk, lejártam érte a lábam. Mégis más úgy létezni, ha van otthonunk!
Porga Gyula polgármester fölelevenítette az Európa Kulturális Fővárosa programjaival, beruházásaival kapcsolatos beszélgetéseket:
– Muraközi Péter számtalanszor elmondta ezeken a csütörtöki megbeszéléseken: gondoljunk a Kabóca Bábszínház méltó elhelyezésére. Most már megvan a hely, és ez a legfontosabb. Ezután már csak az otthon melegét kell megteremteni.
Az avatón a bábszínház igazgatója átadta Zsida Ágnes gyártási csoportvezetőnek a frissen alapított a Kabóca Bábszínház örökös tagja elismerést.
Ezután Markó Róbert a bábszínházi világnap alkalmából (ami március 21-én volt) felolvasta Meczner Jánosnak, a Budapest Bábszínház igazgatójának ünnepi köszöntőjét. Ebből emelünk ki egy gondolatot: „…a bábművészet a legalkalmasabb arra, hogy kortárs nézőt neveljen: egy bábos koncepció mögött mindig felfedezhető egy filozófiai sík is, a vizuális absztrakció a gyönyörködtetés mellett el is gondolkodtat. A bábszínház valódi Gesamtkunstwerk, ahol a képzőművészet, a színészi játék, az irodalom, a mozgásművészet, a zene, a mozgókép egyenrangúan, egymást erősítve van jelen a készülő műalkotásban. Szintézise mindannak, amit a különböző művészeti ágak külön-külön tudnak, így a nézőre gyakorolt hatásuk is megsokszorozódik.”
Az ünnepség elején a közönség jót derülhetett Pályi János bábművész Vitéz László című előadásán, a végén pedig ízelítőt kapott Ladányi Andrea Táncoló képek című előadásából.
A Deák utcai épület avatójának másnapján a Kabóca Bábszínház ingyenes fesztivállal kedveskedett a közönségnek.
A vezető képen jelenet a Táncoló képek című előadásból. Fotók: Veszprém Kukac