Elkeseredett üzenetben tudatta portálunkkal pénteken este egy helyi lakos, hogy a környező falvak és Veszprém ivóvízbázisán működő márkói dolomitbánya területére a nap folyamán ismeretlen eredetű, iszaposnak látszó hulladékot hordtak be rendszám nélküli teherautókkal. Minden korábbi tilalom ellenére – és éppen a víz világnapján.
Arról, hogy a Márkó I. dolomitbánya területén sok tonnányi, ismeretlen eredetű, vegyes összetételű hulladékot helyeztek el illegálisan és mindenféle következmény nélkül, tavaly áprilisban adtunk hírt először. Júliusban veszprémi ellenzéki képviselők tartottak sajtótájékoztatót a helyszínen, miután a város polgármestere „túldimenzionált problémának” minősítette az ügyet. Ezt követően határozatok, állásfoglalások és tilalmak születtek, de mint tegnap kiderült, mindez egyáltalán nem érdekli a kizárólag kitermelési engedéllyel rendelkező Kerekdomb 2000 Bányászati és Kereskedelmi Kft.-t.
Kauker Frigyesnek, aki az esti üzenetet küldte, pénteken délelőtt telefonáltak Bándról, hogy több rendszám nélküli teherautó több fordulóval valami sötét, iszaposnak látszó anyagot hord be a bányába. Mint a Márkói Tiszta Víz Mozgalom egyik szervezője egy ismerősével azonnal a helyszínre autózott, és a félre nem érthető esetről videót, fotókat készítettek. Értesítették a márkói polgármestert, Hartmann Antalt is, aki hamarosan szintén megérkezett és rendőri segítséget kért.
Ma sikerült telefonon elérnünk őt, a történteket megerősítette. Elmondta, hogy a magántulajdonú területre nem mehettek be, de a rendőrjárőr igen. Tudomása szerint jegyzőkönyvezték a látottakat, és az ügyet továbbították kivizsgálásra a bányakapitánysághoz. Ígérte, hogy hétfőn személyesen fog érdeklődni a fejleményekről a rendőrségen, ki fogja kérni a bányakapitányság véleményét is, és ha szükségesnek bizonyul, az önkormányzat meg fogja tenni a hivatalos rendőrségi feljelentést. – Nem értem ezeket az embereket – mondta felháborodottan –, mert a szabályozás egyértelmű: csak kitermelésre van engedélyük, be semmit nem vihetnek! Ez azt jelenti, hogy befelé üres kocsival, kifelé murvával megrakottan. A márkói önkormányzat idén februári rendeletének egyik alpontjában pedig szó szerint ez szerepel: „A település közigazgatási területén működő bányákban, Kk-b övezetekben tilos a hulladékgyűjtés, hulladéklerakás, hulladékhasznosítási tevékenység, hulladékgazdálkodás. Az övezetben a rekultiváció, a tájseb helyreállítása csakis és kizárólag helyi bányameddővel történhet.”
A tilalomról szól Ovádi Péter országgyűlési képviselő egyik tavalyi posztja is a közösségi oldalán:
A teherautók tegnap mégis szorgalmasan hordák be a ki tudja mit és honnan a márkói dolomitbánya egyik felhagyott gödrébe, majd az ott lévő munkagépek gyorsan be is temették a bűnjelet. Nem tudjuk, hogy a rendőrök vettek-e mintát az ismeretlen eredetű és összetételű anyagból, és ha nem, akkor a bányakapitányság megbolygatja-e majd a képeken látható területet. Nem lesz könnyű dolguk, mert az „eltakarítás” ma, szombaton is folytatódott, amiről Kauker Frigyes ugyancsak fényképet küldött. Hozzátette, hogy negyven éve él a településen, de szombaton a bányában még soha nem volt munkavégzés.
A hozzánk eljuttatott videófelvételen nemcsak az látszik, hogy a teherautón se elöl, se hátul nincs rendszám, hanem a céges felirat is jól olvasható az oldalán: Krisped Pápa, Nagysallói út 4. A céges adatbázisban rákeresve azt találtuk, hogy az ezzel a telephellyel bejegyzett Krisped Kft. felszámolás alatt áll. Találtunk egy Krisped Logistic Kft.-t is ugyanezen a címen, amelynek az ügyvezetője Klausz László és amely működő cégként van nyilvántartva. Klausz Lászlóról még annyit sikerült egyszerű internetes kereséssel megtudnunk, hogy ő az ügyvezetője a Márkó I. dolomitbányában kitermelést végző Kerekdomb 2000 Kft.-nek és annak a Bakony-Inert Kft.-nek is, amelyik ugyanerre a bányára hulladékhasznosítási tevékenység engedélyeztetése ügyében nyújtott be egy erősen vitatott környezetvédelmi vizsgálati dokumentációt a kormányhivatalhoz még 2021 augusztusában. Mellesleg ezzel egyidejűleg, tehát az engedélyeztetési folyamat „csíraállapotában” meg is kezdte soktonnányi illegális hulladék lerakását a márkói dolomitbánya területén. Tehát a kitermelő, a szennyező és az illegális hulladékot fuvarozó cég is az ő kezében van.
Mindezeken túl, a társaságnak illegális úthasználat is van a rovásán, amint arról a fenti képeket rendelkezésünkre bocsátó Steigervald Zsolttól, Bánd polgármesterétől értesültünk. A márkói dolomitbányába régebben Márkón keresztül, magánterületen át közlekedtek a teherautók. Amikor ezt lezárták előlük, egy olyan mellékutat kezdtek használni, amelyik közvetlenül a 8-as útról nyílik, állami tulajdonú és a közút kezelésében van. Csakhogy a bányáig a részben Bánd és Márkó közigazgatási területén áthaladó utat is igénybe vesznek, amire viszont nem kaptak engedélyt. Miután a helyzet rövid idő alatt tarthatatlanná vált, Bánd polgármestere tavaly novemberben írásban kérte a Magyar Közút Zrt.-t, hogy állítsák le az út engedély nélküli használatát.
A kérelem eredményeként idén januárban a Magyar Közút Zrt. Veszprém Vármegyei Igazgatósága felszólította a Kerekdomb 2000. Kft.-t, hogy a kifogásolt szakaszokon a közlekedést szüntesse meg, a földutat haladéktalanul fizikai eszközzel zárja le és az eredeti állapotot március 31-i határidővel állítsa helyre. Nos, a rendszám nélküli teherautók (vajon honnan, milyen távolságból érkezve így azonosíthatatlanul) tegnap még biztosan ezt az utat használták.
Vezető kép: Rendőrautó a Márkó I. dolomitbánya bejáratánál a víz világnapján. Fotók: olvasóinktól