Európa legrégibb, legnagyobb, leghíresebb, leghosszabb távú és a legtöbb indulót regisztráló tókerülő túraversenye a Kékszalag. A vitorlás hajók viadala az idén az ötös bűvöletében folyik: a légvonalban 155 km-es távolságnak 500 hajó vág neki. Öt motoros, öt operatőr, öt szakértő a vízről interneten közvetíti az 55. Kékszalagot.
Két napon át a technikáé lesz a főszerep a Balatont kerülő vitorlásversenyen. A hajók többségének navigációs rendszere a legmodernebb, a nézők tájékoztatása szintén. A Kékszalag verseny megkezdése előtt, reggel 8-tól kezdődik az internetes közvetítés, de a füredi mólón stúdiót is berendeztek a szervezők. És még ilyen sem volt soha a magyar tenger partján: már tegnap este online kormányosi értekezletet tartottak.
Az évről évre megrendezett küzdelem régi hajós hagyományról kapta a nevét: egykor az Atlanti-óceánt leggyorsabban átszelő hajó hirdethette árbocán a kék színű szalaggal a kitüntető címet. A balatoni sportvitorlások ezt a tradíciót követve kezdtek el versenyezni a díjért. Minden évben azon a napon kezdték el körbehajózni a Balatont, ami a legközelebb esik a teliholdhoz. Ezt a dátumot anno a hajósok érdekeben jelölték ki, mert így az éjszaka is tartó küzdelemben a hajózókat a telihold fénye segítette a navigálásban.
Legelőször 1934. július 27-én rendeztek Kékszalagot, amelyen 21 hajó állt rajthoz. Tizenkilenc sikeresen be is futott a célba, ketten adták fel a versenyt, amelyet Ugron Gábor belügyminiszter nyert meg Rabonbán nevű hajójával.
A legsikeresebb szelet befogó eszköz az ugyancsak fából épült Tramontana. A klasszikus cirkálóval hétszer nyertek Kékszalag versenyt a kormányosai. Köztük volt dr. dr. Kultsár Istvánné, aki kétszer is győzelemre vezette a férfiak alkotta legénységet (1940-ben és 1942-ben). Magyarország második legöregebb cirkálóját manapság női csapat hajózza. Sokáig rekordtartó is volt a „Trami”, ahogy a népnyelv rövidíti, azonban a 2022-es győztes Raiffeisen Fifty-Fifty 7 óra 13 perc 21 másodperces idővel letaszította a trónról. Ezzel az eredménnyel jelenleg a csúcstartó. A vitorlásoknak egyébként 48 órát biztosítanak a 155 km megtételére.
Mától 30 hajóosztályban folyik a vetélkedés. Idén azonnal különleges eset történt: a rajtot az erős szél miatt 11 órára halasztották. A „balatoni medvék” arról morogtak, ezzel a sok nézelődőnek akarnak kedvezni, akik a rajt környékén igyekeznek a legjobb helyeket elfoglalni a követőjárműveken. Gyakran zavarva ezzel a versenyzőket. A nagy szél kétségtelenül próbára teszi tudásukat. A hagyományos fahajók irányítói úgy érzik, ezzel újabb hátrányba kerülnek a karboncsodákkal szemben.
Vezető fotónkon: Katamarán. Fotó: Cserta Gábor