„A világ szétesőben van, és valószínűleg közeledik a törésponthoz” – fogalmazott élesen Ferenc pápa szerdán a katolikus püspökök világtalálkozóján. Ezt megismételte a 70 nyelven megjelent pápai enciklikában is, keményen megkongatva a vészharangot.
Krisztus földi helytartója kevésnek érzi a környezetvédelemért tett intézkedéseket. Nem a keresztényekhez, még csak nem is a katolikusokhoz, hanem a világ jó indulatú embereihez fordult Ferenc pápa. Enciklikát jelentetett meg hetven nyelven, hogy fölhívja a figyelmet korunk legfontosabb veszélyére, a klímaváltozásra, amit a XXI. század legsúlyosabb globális társadalmi-szociális problémájának tart.
Egy évtizede áll a katolikus egyház élén, egyik első enciklikájában már nyolc éve a környezetvédelem ügyének közös védelmét jelölte meg. A héten értékelte akkori felhívásának eredményeit. Azokat roppant csekélynek vélte: sokan még ma sem hajlandóak a klímaváltozás tényét elismerni, mások egyáltalán nem tulajdonítanak neki jelentőséget. Az éghajlatváltozás azonban egyre nagyobb kárt okoz egyre több ember életében, figyelembe véve a családok mindennapjait, az egészségvédelmet, a munka világát, a természeti forrásokhoz való hozzájutást, a lakhatási lehetőségeket vagy a kényszerű migrációt. Az apostoli buzdítás a hatalom- és a technológiaközpontú világnak rója fel a környezeti pusztítást, a népek kiirtását, a természet kizsákmányolását.
Ferenc pápa világszerte megkongatta a vészharangot. Egyensúlyt szorgalmaz az ember és a természet között, kockázatosnak tartja, hogy kevesek kezében túlzott hatalom összpontosul. „Erkölcsi fullánkkal” akarja ébreszteni a lelkiismereteket annak érdekében, hogy bolygónkat meg tudjuk őrizni a következő nemzedékek számára. Talán az emberiség érzékenyebb lett a klímaváltozás iránt, de „nincsen bátorsága a lényegi változásokhoz” – üzente Róma első püspöke.
Az erősebbek jogai nem szoríthatják háttérbe a többség jogát. Azoknak, akik szerint a szegényeknek túl sok gyerekük van, a pápa figyelmükbe ajánlotta: a világ lakosságának gazdag emberei 50 százalékkal többet szennyeznek, mint a szegények. Az sem igaz, hogy a fosszilis energiahordozók használatának csökkenése leszorítja a munkahelyek számát. Valójában a klímaváltozás miatt veszítik el emberek milliói az állásukat. A megújuló energiaforrásokra való átállás, ha jól kezelik, sok munkahelyet képes teremteni számos szektorban. Az USA egy főre eső széndioxid-kibocsátása közel kétszerese egy kínai lakosénak, de hétszer több a szegényebb országok átlagánál. Ha sikerülne a nyugati modellhez kapcsolódó felelőtlen életstílust megváltoztatni, hosszú távon sikerülne eredményt elérni a környezet megóvásában.
Az apostoli buzdítás pontosabb megértéséhez a Vatikán most első alkalommal magyarázó videót és interaktív összefoglalót is készített tíz nyelven, köztük arabul és kínaiul is.
Vezető képünkön: Ferenc pápa. Fotó: Shutterstock