Nem volt jó aznap magyar rendszámtáblás autóval leparkolni a dalmáciai Primoštenben. Előtte, szeptember 22-én a helybeliek éppen a magyar „megszállók” ellen tüntettek Zágrábban a kormány és az ügyészség épülete előtt, temetési menet formájában.
A koporsóban jelképesen Primošten idegenforgalmával, az elátkozott szállodák maradványaival.
Ahol nem jó magyarnak lenni
Arról a befektető tandemről van szó, akik Balatonfűzfőn is építettek vitorláskikötőt, a Marinát és Horvátországban is fűződik a nevükhöz több más turisztikai létesítmény. Többek között a tribunji parádés jachtkikötő. Vitézy Tamás és Kerekes László. Primošten polgármestere, Stipe Petrina egyenesen „megszállóként” emlegeti őket, mondván, 20 éve rohasztják a horvátországi kis tengerparti halászfalu egykori legszebb épületeit, amiket szerintük aprópénzért szereztek meg az Orbán Viktorhoz közel álló üzletemberek és ahelyett, hogy elkezdték volna felújítani, hatalmas jelzáloghitelekkel terhelték meg azokat.
A szeptember 21-i Slobodna Dalmacija címlapon hozta az „elátkozott szállodák” sztorit, a hatalmas fotón Primošten polgármestere, Stipe Petrina látható, háttérben az egyik ingatlannal. A horvát kormány adminisztrációját okolja azért, hogy a Marina Lučica és a Raduča szállodák 21 évvel a privatizáció után egyre rosszabb állapotban vannak, a Zorát pedig szeptemberben bezárták. Utóbbi a nyáron nyitva volt pár hónapig és viszonylag sok vendéget fogadott.
Tájsebek magyar turistákkal
Azért. ha jobban megnézzük, látni a félsziget testén a szállodaromok okozta tájsebeket. Kezdi benőni őket az erdő, de azért mutatós helyen vannak, extra panorámával, karnyújtásnyira a tengertől. Éppen egy magyar anyuka úsztatta a gyerekeit a közelben, amikor próbáltuk lefotózni a romokat. Ugráltak a szikláról az esőben a tengerbe, nagyokat sikongatva. Sok a magyar turista errefelé még ilyenkor ősszel is, már-már szinte balatonfüredi a hangulat. Ki hajóval érkezik, ki meg az autópályáról fordul be. Közkedvelt ez a rész, nem csak azért, mert közel van, (hét óra Veszprémből autóval), hanem mert szép és tele van magyar történelmi emlékkel. Lehetett volna sikertörténet is akár, amikor Vitézy Tamás és Kerekes László megszerezték 2002-ben a helyi turisztikai vállalat 67 százalékát és ezzel a falu szinte összes tengerparti idegenforgalmi létesítményét: vagy 30 ingatlant, 20 hektár földdel.
A szerződés értelmében a Hotel Zora, a jugoszláv háború során lepukkant Hotel Raduča, valamint a Hotel Marina Lučica felújítását három éven belül kellett volna elvégezni, 15 millió eurós beruházással. Kaucióként 5 millió eurót helyeztettek Vitézyékkel letétbe arra az esetre, ha mégsem teljesítenék a szerződésben foglaltakat. Csakhogy az „adminisztráció” a primošteni polgármester állítása szerint a felújítási időpontokat a következőre változtatta: „amíg a feltételek teljesülnek”. A település első embere szerint ez azt jelenti, megtehetik, hogy „akár ötezer évig vagy soha nem csinálják meg”.
Magyar biznisz állatorvosi lova
Az öles címbetűk alatt kis keretben ott az új tulajdonos, Jellinek Dánielhez köthető Indotek-csoport képviselőjének nyilatkozata is az üggyel kapcsolatban, amelyből az olvasható ki, hogy valóban inkább átcsoportosították Gradacba az eredetileg a primošteni szállodák felújítására szánt pénzeket. Mégpedig azért, mert Nives Grzunov, az Indotek helyi Dalmatie csoportjának a képviselője szerint egyetlen beruházó sem kockáztat és tesz oda eurómilliókat, ahol nem élvez helyi támogatást. Sőt, politikai szándékkal hazugságokat terjesztenek róla. Ennek ellenére beruháztak idén több mint 3 millió eurót a helyi kikötőbe és a kempingbe. Ezzel nagyjából bezárulni látszik egyelőre a történet, ami mondhatom, egyre szövevényesebb. Talán nem túlzás azt állítani, hogy a magyar biznisz állatorvosi lova.
Vitézy Tamást a NER forgatta ki a vagyonából
Vitézy Tamás jobboldali nagyvállalkozó, aki nem is olyan régen még rajta volt a leggazdagabb magyarok listáján. Nem csoda, hiszen ukrajnai gázimporttal foglalkozott a ’90-es években, közvetlenül a balkáni háború után megvásárolt egy csomó horvát turisztikai ingatlant. Ezek ma már nincsenek a tulajdonában. A médiának adott nyilatkozataiban azt fejtegeti, hogy kiforgatták a horvátországi vagyonából, ma már maffiának látja a NER igazságszolgáltatását is. Aki kíváncsi a történetre, részletesen elolvashatja a 24.hu-n.
Dióhéjban arról van szó, hogy amikor a bankja fel akarta mondani a hitelszerződést, akkor egy „jóakarója” beajánlotta neki a Tiborcz Istvánnal sűrűn üzletelő Jellinek Dánielt. A szóban forgó ingatlanos cápa azonban ahelyett, hogy segített volna megoldani a problémát, Vitézy véleménye szerint csúnyán átverte. A valódi érték pár százalékáért megvette a Primošten szállodaház adósságát, a létesítmények így átkerültek az Indotek-csoport tulajdonába. Jellinekék ezzel szemben azt állítják, minden törvényesen zajlott, Vitézyék évekig nem fizettek, mielőtt a bankok úgy döntöttek, hogy a követeléseket értékesítik.
Megnéztük a hajós eldorádót
Primošten elhíresült kis félsziget Trogir közelében. A horvát lapokban olvasottak alapján gyászos hangulatot vártam, aminek hál’ istennek nyoma sem volt. A „temetés” ellenére nagyon is él ez a halászfalu, amely ma már inkább hajós eldorádó. Német, angol, magyar turistákkal, hajózgató társaságokkal voltak tele az apró kávézók, a kikötő. A vidám beszédfoszlányokból kiderült, vannak, akik csak egy kávéra kötöttek ki és kutyájuk megsétáltatására, mások a bérelt hajójuk átvételére várnak, hogy útnak induljanak a Kornati-szigetcsoport felé. Élvezik a szabadságot, isszák az Aperol Spritz-et, az Eviant meg az espresso macchiátót. Fogalmuk sincs az elátkozott szállodák történetéről. Meg nem is érdekli őket.
Körülbelül itt tart most a horvát-magyar privatizációs történet extrákkal. Ahogy elnézem, az elátkozott ingatlanvagyont, „a privatizációs bűnök emlékművét” (ahogy a horvátok nevezik), hamarosan benövik a fák, bokrok;, visszafoglalja a természet a romokat. Lehet, hogy hamarabb, mint ahogy a perek befejeződnének és a kedélyek lecsillapodnának.
Vezető képünkön: A Slobodna Dalmacija címlapján Primošten polgármestere, Stipe Petrina mutatja, milyen kriminális állapotba kerültek a magyarok által megszerzett szállodák. Fotó: Slobodna Dalmacija