„Nagy, szaftos, gonosz humorú társadalmi szatíra… Valószínűleg a legmókásabb könyv a generációs családi traumák témájáról” – írta A Long Island-i kompromisszum című regényről Oprah Winfrey.
„Szeretnétek hallani egy rémesen végződő történetet?” – ezzel a delejező mondattal indul Taffy Brodesser-Akner új regénye, és az ember azonnal falni kezdi a kötet sorait. A New York Times ismert újságírójának első könyve, a Fleishman bajban van annak idején bombaként robbant.
Taffy Brodesser-Akner legújabb könyve még az előzőnél is nagyobb ambíciókkal bír. Egy többgenerációs családi traumákat bemutató, sötét humorú társadalmi szatíra. Ahogy a New Yorker illusztrátora képileg összefoglalta: látszólag boldog család mosolygó portréja, ami körül repedezik, törik szét a képkeret. Ám a kötet bőven túlmutat egy családi portrén: megrendítően mutatja be, milyen lelki traumák, túlélési stratégiák mutatkoznak meg az osztálytörtetés és a gazdagság hajszolása mögött.
A nyolcvanas években a szupergazdag gyárost, Carl Fletchert saját házának felhajtójáról rabolják el, miközben várandós felesége, Ruth a 6 és 8 éves fiaiknak ad reggelit a házban. A férfi előkerítése, vagyis a regény eleje egy tündöklően megkomponált káosz, de a szöveg igazi tétje a folytatásban rejlik. Miként dolgozza fel érzelmileg a történteket a lélekben megtört apa? Hogyan hat mindez a családjára, mennyiben változtatja meg későbbi életüket? Vissza lehet térni a normálishoz egy olyan családban, melynek mentális működését a Lengyelországból, a pusztulás elől kivándorolt felmenők rettegései is béklyózzák? Ahol a vagyonba, mint védelmező amulettbe kapaszkodnak, amely megakadályozza, hogy a készülődő dibuk lecsapjon a családra?
A kötet következő részében az emberrablás idején fiatal három gyermek felnőtt életét követhetjük nyomon. Bernard súlyosan drogfüggő forgatókönyvíró lesz, akinek karrierje elhamvadni látszik. Az ügyvéd Nathan sincs jobb érzelmi állapotban: rendre önpusztító döntésekbe sodródik. Jenny munkajogi aktivista lesz, de rajta is azt lehet érezni, amit testvéreinél: hogyan lehet megtalálni az értelmet egy olyan gazdag borjúéletben, ahol semmiért nem kell megdolgozni?
Ha valaki azt hinné, a kötet pusztán a gazdag amerikaiak lelkileg beszűkült életéről szól, téved. Taffy Brodesser-Akner emberi esendőséget bemutató sötét humora remek atmoszférát varázsol. Ráadásul A Long Island-i kompromisszum jóval több az amerikai felső osztály elfuserált életének bemutatásánál. Izgalmas betekintést nyújt a Long Island-i zsidó közösség életébe és a zsidó-amerikai bevándorlók múltjának tágabb történelmi kontextusába.
A regény a 21. Század Kiadó gondozásában, Kepes János fordításában jelent meg, és itt megrendelhető.
A vezető képen Taffy Brodesser-Akner. Fotó: Emil Cohen