Dr. Peter Attia, hosszúélet-kutató orvos Végigélni című kötete New York Times-bestseller, ami ezrek életét segített megváltoztatni.
A bokszolóból lett orvos mindig is sportos életet élt, magát szuperegészségesnek hitte, míg egy napon inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak nála, ami a 2-es típusú cukorbetegség előszobája. Nem akarta ölbe tett kézzel megvárni, amíg leteríti a betegség, látott épp elég krízishelyzetet, amikor a traumatológián dolgozott. Elkezdte hát kutatni, hogy orvosi és az orvosok által nem használt módszerekkel hogyan lehetne megelőzni a bennünk rejtőző betegségeket.
Az orvostudomány és az emberek többsége is a betegségek gyors elhárítására, vagyis a gyors halál elkerülésére koncentrál. Nincsen meg a látószögük és az eszközük a lassú halál ellen. Pedig a lassú halál négy lovasa, akár az apokalipszis négy lovasa, előbb-utóbb mindenkit letarol. Az onkológus és traumatológus orvosból lett „longevity”, vagyis hosszúélet-szakértő ez ellen a négy, lassú halált okozó betegség ellen nyújt megoldást könyvében. A négy „lovas” pedig a következő: szívbetegség, rák, neurodegeneratív betegség (az oly sok időst érintő Alzheimer-kór is), illetve 2-es típusú cukorbetegség és az azzal összefüggő anyagcsere-rendellenességek.
Attia szerint az erőnlétnek, az erős izmoknak kiemelt jelentőségük van a hosszú élet kialakításában. Ezenkívül fontos a személyre szabott étrend, a nem akármilyen, általánosan kialakított diéta, illetve az érzelmi háztartás karbantartása. Ez utóbbihoz elengedhetetlen önmagunk pszichés rendezése, a jó és minőségi alvás, a digitális világtól mentes esti órák.
Az öt legfontosabb dolog a hosszú élethez: az edzés, a táplálkozás, az alvás, az érzelmi egészség és a megfelelő hormonpótlás. Ha számok szintjén akarjuk látni a különbséget például a fizikai aktivitásra: heti 90 perc edzés már 15 százalékkal csökkentheti a halálozási esélyt.
A betegséget nem elég kezelni, hanem megelőzni kell, a megelőzéshez pedig igenis megvannak a módszereink. Az orvosoknak és a „civileknek” egyaránt. Peter Attia tudja, hogy hiába hirdettek ötven évvel ezelőtt harcot a rák ellen, kevés sikerrel jártak, mint ahogyan a 2-es típusú diabétesz és az Alzheimer-kór esetében is. A harcot nem akkor kell felvenni, amikor kimondják a diagnózist. A harcot azért kell felvenni, hogy elkerüljük a diagnózis kimondását.
Dr. Peter Attia forradalmi kötete, a Végigélni nemcsak egyszerű életmódváltó könyv, hanem a hosszú élet módjáról mesélő tudományos mű. Nem kell megvárni, amíg feltűnik az életünkben a halál négy lovasa.
A Végigélni a 21. Század Kiadó gondozásában, Novák Gábor fordításában jelent meg, és itt megrendelhető.
A vezető képen dr. Peter Attia. Fotó: pbs.org