• Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat
Veszprém Kukac Hírportál
Támogatás
No Result
View All Result
  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat
Veszprém Kukac Hírportál
Támogatás
No Result
View All Result
Veszprém Kukac
No Result
View All Result

KÓRHÁZ – Kérdéseink vannak, válaszok nincsenek

by S. Bonnyai Eszter
2020.01.13.
in Közélet
Várjuk a válaszokat. Kép: Veszprém Kukac archív

Várjuk a válaszokat. Kép: Veszprém Kukac archív

138
SHARES
1.3k
VIEWS
Megosztom a FacebookonMegosztom a Twitteren

Ez is tetszeni fog

KÖNYV – Uram, te mindent tudsz

PETŐFI SZÍNHÁZ – Látható ragyogás, biztonságos működés

AZBESZTSZENNYEZÉS – Veszprémben két ingatlannál találtak

A Csolnoky Ferenc Kórháznak tavaly november elseje óta új főigazgatója van. Szerettük volna őt az elsők között bemutatni, egyúttal feltenni neki néhány kérdést az intézmény és az egészségügy általános helyzetére vonatkozóan. Nem jártunk sikerrel.

Tavaly november végére interjúidőpontot kaptunk a titkárságon, de azt néhány órával a találkozó előtt lemondták. December 8-án írásban küldtük el a kérdéseinket dr. Lippai Norbert részére. Válaszok azóta sincsenek.

Fontos feladatunknak tartjuk a város polgárainak korrekt tájékoztatását – az ál- és rémhírek terjedését is megelőzendő –, de fogadókészség híján erre semmi esély. Persze nem az egészségügy az egyetlen terület, ahol nap mint nap hasonló falakba ütközünk. Alább a főigazgatónak írt kérdéseinket olvashatják.

Adósság, létszámhiány?

– A közelmúlt híre volt, hogy a betegellátó intézmények 64 milliárd forintnyi, lejárt határidejű beszállítói tartozást halmoztak fel országosan, ebből 6 milliárdot egyetlen hónap alatt. Ismereteink szerint a veszprémi kórháznak korábban nem volt adóssága. Jelenleg sincs? Ha mégis lenne, mi áll ennek hátterében, és mi a megoldás az adósságtörlesztésre?

– Az intézmény honlapján szinte valamennyi orvosszakmában szakorvosi és rezidensi, továbbá szakdolgozói-, technikai- és adminisztratív munkaköröket hirdetnek. Mely szakágakban van a legnagyobb orvoshiány, és hol nincs elég nővér? A veszprémiek tapasztalatai szerint a sürgősségi osztályon, a gasztroenterológián, a reumatológián és az érsebészeten érzékelni leginkább a gondokat, az intenzív osztály négy ágyának ideiglenes kivonásáról pedig a sajtó adott hírt nemrégiben. Hogyan lehet változtatni ezen?

Bérek, hálapénz?

– Az orvoskamara új elnöke célként határozta meg a bruttó egymillió forint orvosi alapbért. Lát erre belátható időn belül reális esélyt? Mi a személyes véleménye a hálapénzről, hogyan lehetne egyszer s mindenkorra felszámolni ezt az etikátlan örökséget? Megállítható-e az orvosok és a szakdolgozók külföldre való távozása?

– Az ápolók, szakdolgozók és technikai háttérszemélyzet helyzetén nem sokat javított az elmúlt időszakban apránként csöpögtetett bérrendezés. Intézményvezetőként van-e szándékában kormányzati szinten is jelezni, hogy az egészségügy napszámosai egzisztenciális gondokkal küzdenek?

Várólisták, magánszektor?

– A sürgősségi osztályon méltatlan körülmények között gyakran órákon, fél napokon át várakoznak a betegek. Mit szándékozik tenni a kulturáltabb és gördülékenyebb sürgősségi ellátás érdekében?

– A szakrendelések mindegyikén több hónapos várólisták vannak, már a várólistára kerüléshez is várólistára kell feliratkozni, de azt is csak bizonyos napok bizonyos óráiban lehet. A betegek rákényszerülnek a magánpraxisok igénybevételére, ahol jellemzően kórházi orvosok dolgoznak, akiknek nincs szerződésük a társadalombiztosítóval. Az emberek tízezreket fizetnek a rendelőkben, miközben a befizetett járulékukért nem kapnak támogatott szakorvosi ellátást. Nyugat-Európa országaiban ezt meg tudják oldani a magánpraxisok esetében is, nálunk miért nem?

– A kórházi fertőzések száma növekszik, a kórtermekben az általános higiénia kifogásolható, a dolgozók a munkakörülményekre, eszközhiányra, gyakori meghibásodásokra panaszkodnak. Véleménye szerint megvannak-e a jogi és anyagi eszközök arra, hogy a helyzet javuljon?

Struktúraátalakítás?

– Nyilvánosságra került nemrég egy munkaanyag az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról. Ebben egyebek között szerepel, hogy a pszichiátriai rehabilitációs feladatokat ellátó dobai intézményt felszámolnák, az ágyai egy részét más intézményekbe vinnék. Azok a dobai pszichiátria betegek, akiknél nélkülözhetetlen a kórházi ellátás, Sümegre kerülnének a gondozóikkal együtt. A sümegi kórház infrastruktúrája alkalmas és elegendő erre? És mi lesz a kórházi ellátást nélkülözni tudó, de nyilván nem ok nélkül Dobán gondozott betegekkel?

– Vannak-e olyan folyamatban lévő vagy a közeljövőben tervezett fejlesztések, illetve önnek, mint első számú vezetőnek olyan ésszerűsítési és hatékonyságnövelő elképzelései, amelyekkel a megyei kórház betegeinek ellátása biztonságosabbá, stresszmentesebbé és eredményesebbé válik?

– Úgy tűnik, mintha a döntéshozók nem vennék komolyan vagy nem érzékelnék igazán, hogy az ágazat súlyos létszámgondjai a lakosság amúgy is egyre romló életkilátásait veszélyeztetik. Ön szerint miért nem élvez prioritást a betegellátás ügye?

related

Címkék: várólistákmagánszektordr. Lippai NorbertbérekkérdésekadóssághálapénzCsolnoky Ferenc Kórházlétszámhiánykórház
Előző hír

QUBIT – A tavalyi év kiválóságai

Következő hír

DEMENCIA – Öt hasznos újévi fogadalom

Kapcsolódó Cikkek

KÖNYV – Uram, te mindent tudsz

KÖNYV – Uram, te mindent tudsz

by Veszpremkukac
2026.06.11.

Hodász András jelentős médiavisszhang kíséretében távozott a papi szolgálatból 2023 elején. Most maga az érintett meséli el a saját történetét...

PETŐFI SZÍNHÁZ – Látható ragyogás, biztonságos működés

PETŐFI SZÍNHÁZ – Látható ragyogás, biztonságos működés

by Dallos Zsuzsa
2026.06.11.

A szecesszió világnapján tartott sajtótájékoztatón a Veszprémi Petőfi Színház továbbfejlesztését jelentették be. A város legszebb ilyen stílusú épületében lesz látható...

AZBESZTSZENNYEZÉS – Veszprémben két ingatlannál találtak

AZBESZTSZENNYEZÉS – Veszprémben két ingatlannál találtak

by Veszpremkukac
2026.06.09.

A rendelkezésünkre álló információk szerint Veszprémben két helyszínen használtak fel, elsősorban kertépítési és díszítő jelleggel olyan, osztrák bányából származó kőzetet,...

PANNON EGYETEM – Nem elbocsátás, hanem felmentés

PANNON EGYETEM – Nem elbocsátás, hanem felmentés

by Révész Erika
2026.06.02.

Két forrásunk is megerősítette: a Pannon Egyetem Mérnöki Karának 11 oktatóját/tanárát bocsátották el. A miértekről Németh Sándort, a kar dékánját...

Következő hír
DEMENCIA – Öt hasznos újévi fogadalom

DEMENCIA – Öt hasznos újévi fogadalom

TÁMOGASD MOST
A VESZPRÉM KUKACOT
Támogatom

Rólunk

Veszprém város online közéleti portálja

Rovatok

  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu

Cimkefelhő

Fidesz földrengés függőség hétvége koncert kézilabda Kína kütyük magyarság Menekültek plakát rendszerváltás Ukrajna választás vásárlás

Fontos

  • Kapcsolat
  • Adatvédelmi irányelvek
  • Médiaajánlat
  • Hozzászólási és moderálási szabályzat
  • Impresszum

© 2023 VeszprémKukac - Veszprém online közéleti portálja

No Result
View All Result
  • Közélet
  • Kultúra
  • Sport
  • Szubjektív
  • Tabu
  • Médiaajánlat

© 2023 VeszprémKukac - Veszprém online közéleti portálja

Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom