Porga Gyula polgármester támogatja, hogy az októberi közgyűlés elé kerüljön az ellenzéki képviselők közös indítványa a márkói hulladéklerakóval kapcsolatban. Ezt a mai közgyűlésen jelentette be, miután Hartmann Ferenc frakcióvezető felolvasta az ellenzékiek által megfogalmazott kezdeményezést.
Mint ahogy portálunk is megírta, a márkói dolomitbányába egy vállalkozó pár év alatt 1,6 millió tonna ipari hulladékot szeretne elhelyezni csupán hét méterrel Veszprém és a környék ivóvízbázisa fölött.
– Támogatom, hogy legyen egy tájékoztató az októberi közgyűlésen – mondta a polgármester. – Viszont meg kell jegyeznem, hogy az indítványban vannak csúsztatások, téves információk. Tudomásom szerint a márkói önkormányzat elindította a rendezési terv módosítását, amellyel megtiltotta minden hulladék beszállítását a bányába.
Kiemelten fontosak, mégsem épülnek meg még sokáig
A polgármester írásban válaszolt Hartmann Ferencnek a legutóbbi közgyűlésre beadott interpellációjára, amelyben a frakcióvezető rákérdezett a 82-es út elkerülő szakaszának, a külső körgyűrűnek és a 8-as útnak a fejlesztésére.
– Örülök, hogy közben kiderült: megkezdődött a 82-es elkerülőjének előkészítése és az út valószínűleg 2027-re vagy 2028-ra elkészül – szólalt fel Hartmann Ferenc. – Viszont a 2023-ra ígért külső körgyűrű összekötése és a völgyhíd megépítése tovább csúszik. Polgármester szerint ha most elkezdenék az előkészítését, akkor is csak 2030-ra készülne el, miközben 2005-ben készek voltak a tervek. A 8-as út Tapolcai út és Csatár közötti szakasza olyan katasztrofális állapotban van, hogy egyes részein ki kellett tenni a hatvanas táblát.
A polgármester reagálásában emlékeztetett arra, hogy Veszprém az elmúlt években hihetetlen fejlődésen ment keresztül.
– Szerintem nincs okunk a szégyenkezésre – jegyezte meg. – Nyilván vannak még előttünk álló feladatok, de ezzel együtt is Magyarország legélhetőbb városa vagyunk. A képviselő úr által felsoroltak mind kiemelten fontosak.
A testület Fidesz–KDNP-s képviselői elfogadták, az ellenzékiek viszont nemmel szavaztak a polgármester válaszaira.
Postai szolgáltatás, fekvőrendőr, lakáskoncepció
Benczik Gabriella (Párbeszéd) a postabezárásokkal kapcsolatban arra kérdezett rá, hogy van-e mód megoldani a postai szolgáltatások elérését a Cholnokyn, Dózsavárosban és a Jutasin. A polgármester megnyugtatta a képviselő-asszonyt, hogy a Dózsában és a Cholnokyn folynak az egyeztetések, de nehéz a vállalkozókat meggyőzni arról, hogy bevállalják a postai szolgáltatást is.
Gerstmár Ferenc (LMP) arra volt kíváncsi, vannak-e jobb megoldások a fekvőrendőröknél a sebesség korlátozására. A polgármester elárulta: a fekvőrendőr igazából kényszermegoldás, van rá igény, és az önkormányzat ezeknek a lakossági kéréseknek megpróbál megfelelni.
A közgyűlés elfogadta a város új lakáskoncepcióját, amely Brányi Mária alpolgármester szerint „szélesebb rétegeknek kínál megfizethető lakhatást”. A koncepció kidolgozásához más városok hasonló dokumentumait is tanulmányozták a hivatal munkatársai. Több új elem is belekerült, például minimális jövedelmi vizsgálatnak vetik alá az igénylőket. A pályázati úton történő bérbeadásnál felállítottak egy szempontrendszert, amelybe beépítették a méltányossági szempontot is.
Katanics Sándor (független) túl szigorúnak tartotta a lakáskoncepció azon elemét, amely szerint egy bérlő legfeljebb tíz évig maradhat bérleti jogviszonyban az önkormányzattal.
– Kevés a lakásunk – ismerte el Porga Gyula. – Sajnos többen vannak, akik várakoznak, mint akik benn laknak valamelyik önkormányzati lakásban.